Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,127 $

Felfedezték az eddigi legfiatalabb holdkőzeteket

A kínai Csang–o-5 holdjáró tavaly decemberben gyűjtötte be Földünk hűséges követőjének felszínéről azokat a kőzet- és pormintákat, amelyeket nemrégiben elemeztek ki szakértők.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A geológusokat és a csillagászokat egyaránt megdöbbentette, amit a kínai lander a Hold felszínén talált, az apró egységnek ugyanis sikerült olyan kőzetekre bukkannia, amelyek vulkanikus aktivitásra utaló jeleket mutattak.

Ami ennél is fontosabb, hogy a valaha volt legfiatalabb kőzetekről van szó, amelyek egy közel 2 milliárd éves folyamat után keletkeztek, és azóta háborítatlanul a Holdon tanyáztak – olvasható a Science tudományos folyóiratban publikált tanulmányban.

Az ausztrál Curtin Egyetem professzora, Alexander Nemchin elmondta, a minták analizálása során rájöttek, hogy minden idők legfiatalabb kőzeteit vizsgálták, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy a múltban a Hold tűzhányókban dúskálhatott.

Mindez bizonyítja a tudósok korábbi feltételezéseit, melyek szerint a Hold vulkanológiai szempontból aktív volt, és a Naprendszerben található többi égitesthez hasonlóan kéreg alatti lávaréteggel rendelkezett.

A bazaltszerű kőzetek kialakulásának mechanizmusa egyelőre nem ismert, ezért a következő években azon lesznek, hogy kiderítsék, miként jöhettek létre a Holdon ezek a furcsa szikladarabok.

Mivel a bazalt formálódásához 1 000 Celsius-fok környékén bugyogó forró láva szükséges, ezért elképzelhető, hogy tűzhányók tevékenységére vonatkozó jeleket találhatnak az égitest felszínén.