Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,58 Ft
Euró
388,74 Ft
Font
451,91 Ft
Bitcoin
62,639 $

Csupán egy kvantumillúzió a látható fizikai realitás?

Kvantumfizikusok legújabb elmélete szerint a körülöttünk lévő világ korántsem annyira stabil, mint azt gondoltuk.

Twenty20
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Carlo Rovelli szerint a kvantummechanikai alaptézisek alapjaiban keresendő a látható világ megértése, így lényegében ezekkel a laikusok számára szinte felfoghatatlan összefüggésekkel magyarázható az a realitás, amiben élünk.

A fizikus szakember szerint minden relatív, még a fotonok, az elektronok és az univerzum alapegységeinek számító miniatűr részecskék is egymáshoz képest mozognak és cselekszenek, így minden apró mozzanat kihatással van a többi molekulára és atomra. Soron kívül Nagyot bukott Valter Attila a Giro d’Italia ötödik szakaszán

Rovelli úgy gondolja, a kvantumfolyamatok pusztán a szerencsén és az esélyeken múlnak, így képtelenség előrejelezni az alakulásukat, hiszen lehetetlen megmondani, hogy egy atom éppen miként változtathatja meg állapotát – olvasható az Interesting Engineering beszámolójában.

A relációs elmélet szerint bármelyik rendszer leírható egy másik rendszerhez képest kalkulált különbséggel, egyszóval a kvantumfolyamatok aszerint vizsgálhatók, éppen hogyan módosítják a helyzetüket.

Ravelli meggyőződése alapján a látható világ és univerzum minden porcikájában kvantum tulajdonságokkal rendelkezik, és a tárgyak, amelyekkel interakcióba lépünk, állandó kapcsolatban állnak a világűr bármely pontján felfedezhető részecskékkel, amint megérintjük őket.

Mindez egy miniatűr kvantumtükör-effektusként írható le, tehát minden egyes mozdulatunkkal megváltoztatjuk a folyamatok végkimenetelét, így elképzelhető, hogy a realitás talaján mi magunk játsszuk isten szerepét, minden más pedig csak kvantumillúzió.