Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,64 Ft
Euró
401,16 Ft
Font
479,25 Ft
Bitcoin
62,911 $

Kriogenikával küzd a fajok kihalása ellen egy brit állatkert

A technológia lehetőséget nyújt a fajok DNS-ének megőrzésére, hogy a jövőben életre kelthetők legyenek a tudomány segítségével.

...svg content...Fotó: hokietim / Twenty20
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

A kriogenika sok területen tölt be fontos szerepet, a rakétatudománytól kezdve a vér vagy vakcinák tartósításáig és szállításáig. Egyesek még abban is hisznek, a kriogén technológia lehet a halál legyőzésének módja, például úgy, hogy a haldoklókat lefagyasztják a gyógymód felfedezésének pillanatáig.

A veszélyeztetett állatfajok megmentéséért küzdő Paignton Állatkert is lehetőséget lát a technológáiban, és a kriogenika segítségével őriz meg genetikai mintákat a jövő számára. Soron kívül Ekkora most a különbség a Fidesz és a Tisza Párt között a legfrissebb felmérés szerint

Az állatkert a Nature’s SAFE szövetbankkal együtt próbálja megmenteni annak a – becslések szerint – 40 ezer fajnak a DNS-ét, amelyek jelenleg a kihalás szélén állnak. Ennek érdekében a kutatók egyedi feldolgozási és tárolási technikákat alkalmaznak, hogy a lehető legtöbb szövet- és reprodukciós sejtmintát őrizzék meg élő állapotban, -196 Celsius-fokos hőmérsékleten.

A mintákat az állatkertben elpusztult vagy ivartalanított állatokból gyűjtik, és a csapat azt reméli, az együttműködés segíti a kritikus minták hozzáadását ahhoz a 80 fajhoz, amelyek már szerepelnek a biobank gyűjteményében.

„A fejmegőrzés során felmerülő problémák azt jelzik, innovatívan és előrelátón kell gondolkodnunk. Miközben folytatjuk erőfeszítéseinket a fogságban szaporítás és védelmi kezdeményezések terén, a Nature’s SAFE-fel való közös munka izgalmas lehetőség számunkra, mivel egy másik eszközt is fejleszthetünk a kihalás megfékezése érdekében”

– nyilatkozta Dr. Kirsten Pullen, az állatkertet üzemeltető vállalat igazgatója.

Steve Nash, a Wild Planet Trust munkatársa szerint sok faj „kifuthat az időből”, az állatkert kezdeményezése pedig egy mentőöv ezen állatok számára, aminek segítségével a jövőben bármikor újra visszahozhatók az életbe.

Elméletileg a következő években a technológia lehetővé teszi majd, hogy a bőrmintákat spermiummá és petesejtté alakítsák a tudósok, erre azonban nincs idő várni; ha most nem gyűjtik össze a szükséges DNS-üket, ezek a fajok mindörökre eltűnhetnek.

Nem a Paignton Állatkert az első, ami hasonló eljárással küzd a kihalás ellen; hasonló projektet indított a San Diego-i állatkert is 1972-ben. A kezdeményezés később a Frozen Zoo, azaz Fagyott Állatkert nevet kapta, és 2020-ban mérföldkövet ért el az összegyűjtött tízezer sejtvonallal.

Kutatás: az agy fontos irányítóközpontját támadhatja a Covid

Az eredmények magyarázatot adhatnak számos olyan tünetre, amelyeket a betegek jóval a megfertőződés után is tapasztalnak.