Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,75 Ft
Euró
388,72 Ft
Font
454,08 Ft
Bitcoin
59,312 $

Koronavírus – az emberek 42 százalékának van valami hosszú távú tünete

Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese az InfoRádió Aréna című műsorának vendégeként beszélt arról, hogy a korábbi fertőzött vérplazma-donoraik 42 százaléka számolt be maradandó panaszokról.

Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese az InfoRádió Aréna című műsorának vendégeként beszélt arról, hogy a korábbi fertőzött vérplazma-donoraik 42 százaléka számolt be maradandó panaszokról.

Lacza – aki a vérplazma-terápiához szükséges készítmények előállításáért felelős csoport vezetője is – elmondása szerint a leghasznosabb többlettudásunk a koronavírus első hullámához képest, hogy most már tudjuk pontosan hogyan terjed, így hatékony megoldásaink vannak annak megakadályozására. Soron kívül Nem volt valós az érdi fiatal terrortámadással való fenyegetőzése, csak a nézettségért csinálta

„Az első hullámban például mindenki folyton gumikesztyűt hordott. Most már tudjuk, hogy elsősorban a maszk kell, ez felelős a védelem 90 százalékáért, az összes többi meg a maradék 10 százalékért” – mondta Lacza, valamint hozzátette, a vírus cseppfertőzés mivoltából adódóan a logika alapján is az a leghatékonyabb, ha maszkot viselünk.

Saját bevallása szerint hisz azokban a számításokban, amelyek szerint ha mindenki maszkot hordana, nem lenne járvány, melyet szerinte alátámaszt, hogy ha valaki ténylegesen maszkot hord, akkor nem számít kontaktszemélynek, hiába dolgozik például egy irodába olyannal, aki koronavírus-fertőzött.

A hosszú távú panaszokkal rendelkezőkre kitérve Lacza elmondta, előzetes adataik alapján 130 korábbi koronavírus-fertőzött vérplazma-donorukat kérdezték meg, hogy van-e valami maradandó panaszuk, közülük pedig 42-en válaszoltak úgy, hogy igen, ami szerinte „rettenetesen” magas arány. Legtöbben fáradékonyságról és nehézlégzésről számolnak be, de voltak bélrendszeri panaszok, és állandó, enyhe láz.

A rektorhelyettes szerint a vírusfertőzés által okozott szöveti vagy szervi károsodásból sokkal nehezebb kigyógyulni, mint a sima vírusfertőzésből, ezért is nehezebb a dolog, és ilyen tekintetben lényegtelen, hogy sportolók vagyunk-e vagy sem. Lacza azt is elmondta, jelen helyzetben gyógyszerrel lehet a leghatékonyabban megfogni a koronavírust, például a Remdesivirrel, és néhány más, antivirális készítménnyel.