Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,01 Ft
Euró
390,22 Ft
Font
456,44 Ft
Bitcoin
58,250 $

Hiába tolták ki a határidőt, egyhamar nem tűnik el a fegyveres erőszak Afrikából

Egyszerre több tényező is hátráltatja a cél elérését, többek között a klímaválság és a sorozatos puccsok.

Fotó: MTI/EPA
Afrika

Borbély Fanni

Szerkesztő

A TRT World jelentése szerint Mohamed Ibn Chambas, az Afrikai Unió kezdeményezésének vezetője az ENSZ Biztonsági Tanácsát arról tájékoztatta, hogy a cél elérése még úgy is veszélyben van, hogy az eredeti 2023-as dátumot egészen 2030-ig kitolták.

Az Afrikában a fegyverek elhallgattatására irányuló célkitűzést ugyanis Mohamed Ibn Chambas figyelmeztetése szerint ebben az évtizedben több tényező is veszélyezteti: Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

  • az éghajlati válság;
  • a terrorizmus;
  • a puccsok;
  • valamint a kontinens történelme.

Chambas csütörtöki beszédében hangsúlyozta, a cél még annak ellenére is veszélyben van, hogy a határidőt kitolták 2030-ig, majd utalt az alkotmányos, intézményi és kulturális kihívásokra, továbbá „Afrika globális gazdasági sokkokkal szembeni sebezhetőségére”.

Ahogy telik az idő, egyre távolabbinak tűnik a cél

A fegyverek elhallgattatása kulcsfontosságú kezdeményezés volt az AU vezetői által 2013 májusában elfogadott „integrált, virágzó és békés Afrika” célkitűzés keretében: az Agenda 2063 elnevezésű program eredeti célkitűzései szerint a fegyverek már 2023-ban elhallgattak volna, ám az AU 2020 decemberében a kontinensen zajló erőszakos cselekmények nyomán úgy határozott, a határidőt 2030-ig kitolja.

Mindemellett további, égetően fontos célkitűzéseket tettek a helyzet javítása érdekében, úgymint a szegénység felszámolása; a középfokú oktatás biztosítása minden gyermek számára; a nemek közötti egyenlőség elérése; valamint a megfizethető és tiszta energia biztosítása.

Chambas arra is rámutatott, hogy a koronavírus-járvány 2020-ban 55 millió afrikai lakost taszított szegénységbe, és visszafordította a kontinensen két évtized kemény munkájával elért fejlődést a szegénység felszámolása terén. Hangsúlyozta továbbá, hogy hasonlóképpen riasztó az a tény, hogy jelenleg 15 afrikai ország áll az adósságválság szélén, a kontinens teljes adósságállománya pedig több mint 600 milliárd dollárra (!) rúg.

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.