Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
355,71 Ft
Euró
386,74 Ft
Font
450,88 Ft
Bitcoin
65,182 $

Kiderítették, mi lehetett az a furcsa, gélszerű anyag, amit a Hold sötét oldalán találtak

Az érdekes anyagot a kínai Yutu–2 holdjáró fedezte fel tavaly júliusban, a kutatók azóta csupán találgattak a kőzet származásáról.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az érdekes anyagot a kínai Yutu–2 holdjáró fedezte fel tavaly júliusban, a kutatók azóta csupán találgattak a kőzet származásáról.

2019. január 3-án Kína a Csang-o–4 misszióval történelmet írt, ugyanis az első rakétát bocsátották ki a világűrbe, amely sikeresen landolt a Hold titokzatos, ritkán tanulmányozott sötét oldalán. A hordozóegység belsejében a Yutu–2 holdjáró volt, amit kifejezetten a köves, rendkívül hideg és fagyos körülményekhez terveztek. Soron kívül Hivatalos: Oroszországban folytatja a Ferencváros edzője

Szeptemberben kínai csillagászok bejelentették, hogy egy különös színű, gél állagú anyagra bukkantak az egyik becsapódási kráter közelében. A felfedezés ámulatban tartotta a tudósokat, akik misztikus színes objektumként jegyezték fel a jelenséget a rover naplójában.

https://liner.hu/megkezdte-nyari-missziojat-a-nasa-curiosity-marsjaroja/

Az Earth and Planetary Science Letters tudományos folyóirat legújabb számában végre fény derülhetett a rejtélyre, a kutatók ugyanis bebizonyították, hogy a nagyjából 50×15 centiméter méretű anyag vagy meteorbecsapódások, vagy vulkánkitörések következtében, vagy pedig olvadt törmelékkő, úgynevezett breccsa kialakulása nyomán jöhetett létre.

A részletes okfejtésben a szakemberek rámutattak, hogy a zöldes árnyalatú, üvegszerű képződmény nagyon hasonló a NASA Apollo 15 és Apollo 17 küldetése során begyűjtött kőzetmintákhoz.

Hipotézisüket a Yutu–2 kameráinak felvételei alapján állították fel, valamint a roveren található Látható és Közeli Infravörös Spektrométer (VNIS) készülék adatait is figyelembe vették.

„Sajnos még nincsenek mintáink ebből a régióból ahhoz, hogy egzakt paraméterekkel láthassuk el a modellünket, ezért a publikációban említett precíz felszíni kompozíciós eredmények még nem biztos, hogy teljesen pontosak.”

mondta Dan Moriarty, a NASA Goddard Space Flight Center kutatója.