Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,34 Ft
Euró
386,41 Ft
Font
451,19 Ft
Bitcoin
66,912 $

Jobban viselik a koronavírus-járványt a kisállat-tulajdonosok

A York Egyetem által készített közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a gazdik sokkal jobb mentális egészségnek örvendenek a COVID-19 pandémia ideje alatt, mint azok, akiknek nincs háziállatuk.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A York Egyetem által készített közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a gazdik sokkal jobb mentális egészségnek örvendenek a COVID-19 pandémia ideje alatt, mint azok, akiknek nincs háziállatuk.

A PLOS ONE orvosi folyóiratban közzétett tanulmányban összesen 6 ezer brit állampolgárt kérdeztek meg, közülük 90%-uk rendelkezett legalább egy kutyával, macskával vagy egyéb kiskedvenccel. Rájöttek, hogy a kisállat-tulajdonosok esetében kisebb volt a magányérzet, könnyebben átlendültek a lezárások okozta szorongáson, valamint lelki egyensúlyuk is teljes maradt. Soron kívül Verőcei halálos hajóbaleset: minimumra csökkent a túlélés esélye

Ami az állati társaságot illeti, az elfogadott elmélet szerint bármelyik fajhoz tartozó egyed segíthet az embernek átvészelni a nehéz időket, így például egy hüllő vagy egy tengerimalac ugyanolyan jelentőséggel bír, mint mondjuk egy ló, egy kutya vagy egy macska.

„Több helyen tényként kezelik, hogy a kutya-ember barátság különleges helyen szerepel egészség szempontjából, viszont jóval pontosabb perspektívából szemlélve a kutyák alkalmazkodóképessége és az emberi érzelmi jelekre kiváltott érzékenysége más állatoknál is jelen van.”

magyarázta Elena Ratschen, a kutatás főszerzője.

Az eredmények fényében Ratschen természetesen nem javasolja mindenkinek azt, hogy azonnal rohanjon a közeli kisállat-kereskedésbe, és vásároljon magának egy társat, sokkal inkább azt próbálta meg demonstrálni, statisztikai szemszögből figyelve pozitív hatásai lehetnek egy háziállatnak.

„Miközben a kutatásaink alapján bebizonyítottuk, hogy a COVID-19 járvány egyes hátrányos pszichológiai hatásait enyhíthetik karantén alatt az állatok, fontos megérteni, hogy klinikai jelentőséget nem tulajdoníthatunk nekik, ezért kizárólag kisállat-vásárlással képtelenség megelőzni a mentális problémák kialakulását.”

tette hozzá a szakember.

A tanulmány elsődleges célja az volt, hogy az ember-állat közti kapcsolatokat vizsgálják annak függvényében, mi történik a pandémia alatt a külvilágban. Meglepő módon a szorongás egyes fajtái felerősödtek, a válaszadók 70%-a ugyanis fokozottan aggódott a háziállat egészsége miatt, ezért néhányan pánikroham közeli állapotokról számoltak be.