Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
66,952 $

Járványügyi katasztrófa várhat Csehországra a politikai harcok következtében

Csehország az egyik leginkább fertőzött ország európai viszonylatban, és e helyzetet az újonnan megjelent, és egyre gyorsabban terjedő koronavírus-mutáció csak mélyítheti az egészségügyi válságot, miközben a cseh kormányt az egyik legfontosabb járványügyi eszközétől fosztották meg.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A cseh parlament alsóháza csütörtökön úgy döntött, nem hosszabbítja meg a kisebbségi kormány számára a szükségállapotot és az ezzel eljáró különleges felhatalmazást – írja a Washington Post. Ez ahhoz volt szükséges, hogy a miniszterek az arányosság elvének megfelelően korlátozzák a szabadságjogokat a járványügyi helyzetre tekintettel, például országos vesztegzár útján.

A kormány arra figyelmeztetett a döntést követően, hogy ez a járványhelyzet súlyos romlásához vezethet, ami az egyébként is fojtogató nyomás alatt lévő egészségügyi ellátórendszer összeomlását idézheti elő. Andrej Babis miniszterelnök, a Milos Zeman elnökkel folytatott beszélgetését követően úgy fogalmazott az újságíróknak: Soron kívül Eltűnt 13 éves lány megtalálása érdekében kéri a lakosság segítségét a rendőrség

„A helyzet nagyon súlyos, és veszélyt jelent a lakosaink egészségére”

A cseh ellenzéki pártok azzal érvelnek, hogy a jelenlegi korlátozások nem eléggé működőképesek, valamint azzal vádolták meg Babis kormányát, hogy nem tesznek meg eleget a kis- és középvállalkozók védelme érdekében, akiket rendkívül érzékenyen érintett a járvány. Azt is sérelmezték, hogy a javaslataikat nem vették fontolóra, mint az iskolák újranyitását.

A jelenleg szükségállapot vasárnap fogja hatályát veszteni, 132 nappal a bevezetését követően. Ugyan a kormánynak megmarad néhány jogi lehetősége, hogy egyes korlátozásokat fenntartson, de jelentősen beszűkül a mozgásterük a szükségállapot megszűnése miatt. Jan Blatny, Csehország egészségügyi minisztere figyelmeztetett ennek veszélyeire:

„Azonnali hatállyal érvényesíteni fogjuk azon lehetőségeinket, amelyek megmaradtak, de ezek nem lesznek olyan hatékonyak, mint a szükségállapot alatt”

Ennek eredményeképpen felmerült annak is a lehetősége, hogy a hétfői naptól kezdve a bárok, éttermek és kávézók újranyithatnak, feloldódik az éjszakai kijárási tilalom, és a két főnél nagyobb részvételű összejövetelek is újra megrendezésre kerülhetnek. A szükségállapot nélkül ráadásul a hadsereg orvosainak bevethetősége és a tűzoltók által nyújtott segítség is korlátozásra kerül.

A csütörtökön kialakult politikai válság megoldására pénteken találkozott a cseh kormány a 14 tartomány vezetőjével, akiknek megvan a lehetősége, hogy tartományi szinten deklarálják a veszélyhelyzetet, így néhány korlátozást ismételten be lehetne vezetni. A következő találkozó szombati nap folyamán volt, ahol a „hogyantovábbról” döntenek.

Babis kijelentette, hogy legkésőbb vasárnapig megoldást kell találni a helyzetre, míg néhány tartományi vezető jelezte, arra fogják kérni a kormányt, hogy ismételten szükségállapotot vezessenek be. A cseh kormánynak pedig sikerült is a megoldás: két hétre meghosszabbították a felhatalmazást, hogy ne hirtelen érjenek véget a korlátozások – írja a Reuters.

Mindeközben 600 rendőrt kellett kivezényelni Csehország három leginkább érintett megyéjébe, közvetlenül a német és lengyel határ mellett, hogy sikerüljön megfelelően betartatni a vesztegzár keretében hozott intézkedéseket. Az érintett három megyében terjed a leginkább a koronavírus brit variánsa, amely jóval fertőzőbb a korábbiaknál.

A lakosoknak megtiltották, hogy elhagyják a megyét, valamint a megyén kívüli lakók számára is megtiltották a beutazást, néhány kivételt tettek csak munkára tekintettel. A helyi kórházak azonban már kezdik elérni kapacitásaik csúcsát, és már megkezdték egyes betegek átcszállítását Csehország egyéb részeire, hogy enyhítsenek a nyomáson.

A 10.7 milliós lakosságú Csehországban már több mint 1 millió koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, közülük 17 902-en hunytak el. Az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC) adatai szerint Csehországban 915 fertőzött jut 100 000 lakosra levetítve, amelynél csak Portugáliában súlyosabbak az adatok.

Riasztó mértékben növekszik az idős, beteg, munkaképtelen hajléktalanok száma Magyarországon

Ma már 10 hajléktalan ember közül 4 elmúlt 60 éves, többségük pedig beteg és munkaképtelen.