Íme a legfrissebb adatok a Pfizer és a Moderna oltóanyagáról
A koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagok beadása előtt mindenkiben felmerülhet a kérdés, hogy vajon milyen szintű védettséget kapunk a vakcinával, mennyi időnek kell eltelnie a védettségig, illetve, hogy a második dózis után milyen hatékonyságot képesek biztosítani a vírus ellen. Íme a legfrissebb adatok a Pfizer/BioNTech és a Moderna oltóanyagairól.
Habár egyelőre egyik vakcina sem képes közvetlenül az első oltás után jelentős védelmet kialakítani szervezetünkben a vírussal szemben, nemzetközi kutatások alapján megállapításra került, hogy az mRNS technológián alapuló vakcinák sokkal gyorsabban képesek védettséget nyújtani a vírussal szemben.
Az immunitás természetesen még nem fog kialakulni az első dózis után, csak az azt követő megközelítőleg két hét múlva, mikor a szervezet már reagált az oltóanyagra, és beindul az ellenanyag-termelés. Sajnos ez idő alatt van némi esély arra, hogy az érintett megfertőződik a koronavírussal, azonban ha betartjuk a fertőzés terjedésének csökkentésére hozott védelmi ajánlásokat, elkerülhetjük a fertőzést.
Dr. Anthony Fauci, amerikai járványszakértő szerint a Pfizer/BioNTech és a Moderna oltóanyagaival történő oltás után már két héttel megfigyelhető a részleges immunitás, a második dózis beadása után pedig jóformán megtízszereződik a semlegesítő antitestek száma a szervezetben.
Az amerikai CDC is megerősítette a fentieket, honlapjukon ugyanis azt írják, a beoltottak a Pfizer vagy Moderna vakcinájának második dózisa után két héttel már teljesen védettnek tekinthetők. A CDC is kiemeli: az első dózist követő pár napon belül még van esély a fertőzésre, ugyanis el kell telnie egy kis időnek, hogy kialakuljon az immunitás.
Pfizer/BioNTech
A Pfizer/BioNTech oltóanyaga rendelkezik a legbiztatóbb adatokkal, nevezetesen: az első és a második dózis beadása közötti időintervallumban – mely általában 21 napot jelent – a vakcina 52 százalékos hatékonyságot képes biztosítani, ám az első adag beadása után ez az arány a valóságban valószínűleg magasabb.
Izraelben rendkívül gyorsan haladnak a tömeges oltások, s egy az országban idén végzett tanulmány szerint a Pfizer oltóanyagával beoltott személyek esetében már az első dózis beadása után azt tapasztalták, hogy jelentősen csökkent a fertőzésveszély.
Ahogyan azt az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) is megerősítette tavaly decemberben, a Pfizer/BioNTech oltóanyaga a második dózis beadása után két héttel már 95 százalékos védelmet képes biztosítani a koronavírus-fertőzéssel szemben.
Egy publikálás előtt álló tanulmány szerint a Pfizer vakcinájával beoltottak esetében még a második dózist követő 63. napon is igen jelentős immunitást állapítottak meg a kutatók, s bár az antitestek száma némiképp csökkent, a 63. napon még mindig rendkívül magas arányban voltak jelen az érintettek szervezetében.
Moderna
A Moderna oltóanyagának hatékonyságáról az FDA-nak benyújtott dokumentumok árulkodnak, ezek szerint ugyanis az első dózist követő 14. napon annak hatékonysága 50,8 százalékos volt, a későbbiekben pedig 92,1 százalékos védelmet képes biztosítani a vírussal szemben.
Az első dózist követően itt sem alakul ki azonnal a megfelelő védettség, a második oltás után azonban jelentősen megnövekszik az immunitás szintje. A CDC adatai alapján a beoltott egészségügyi dolgozók körében, akiket a Pfizer vagy a Moderna oltóanyagával oltottak be, 80 százalékos hatékonyságot állapítottak meg, tehát csak 20 százalék esély volt az esetleges megfertőződésre.
A Moderna védelmének időtartamáról egyelőre nincs sok kutatási anyagunk, egy tanulmány azonban készült a témában, bár mindössze 34 résztvevő bevonásával, tehát nem érdemes messzemenő következtetéseket leszűrni az adatokból, de: az adatok alapján a Modernával beoltott személyek a második dózist követő 90. napon is magas védettséget élveztek a koronavírus-fertőzéssel szemben – írja az EgészségKalauz.