Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,65 Ft
Euró
386,81 Ft
Font
451,84 Ft
Bitcoin
66,383 $

Galaktikus ütközés nyomaira bukkant a Hubble űrtávcső

Egymás kölcsönhatásában létező galaxisokat találtak a NASA asztronómusai, akik szerint a két hatalmas, csillagok millióit tömörítő objektum nemsokára egybeolvadhat.

...svg content...NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Ez a galaxis gyakorlatilag egy forró káosz” – olvasható a NASA Hubble űrteleszkóp Twitter-bejegyzésében az ESO 239-2 galaxisra utalva, amely 550 millió fényévre található a Földtől.

Az elliptikus, elnyújtott kör formájú alakkal rendelkező ESO 239-2 lényégeben a „Grus” vagy Daru csillagképben található galaxisok összeolvadásának eredménye, amely néha szabad szemmel is látható Észak-Amerika déli égboltján.

Bár drámaian hangzik, a galaktikus ütközések valójában elég gyakoriak – ahogyan a Harvard Asztrofizikai Központja megjegyezte, a kutatók felfedezték, hogy a galaxisok akár 25 százaléka is összeolvadhat más objektumokkal.

Mint kiderült, a galaktikus ütközések gyakoriságukon kívül kulcsfontosságú szerepet töltenek be a világűr keletkezésének megértésében is.

2019-ben a Rochester Institute of Technology (RIT) csillagászai azt feltételezték, hogy a Tejútrendszer valójában akkor jött létre, amikor a protogalaxis összeütközött az újonnan felfedezett Antlia 2 galaxissal, amelyről kiderült, hogy a miénk körül kering. Soron kívül Gigantikus légtisztító lehet az emberiség ütőkártyája a klímaváltozás elleni küzdelemben

Az RIT kutatói azzal érveltek, hogy az ominózus ütközés magyarázatot adhat a Tejútrendszer külső peremén talált rejtélyes fodrozódásokra, valamint segíthet megmagyarázni a sötét anyag létezését is.