Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,48 Ft
Euró
388,70 Ft
Font
451,77 Ft
Bitcoin
61,545 $

A hosszú Covid valószínűségét is nagyban csökkentik az oltóanyagok

Csaknem fele akkora valószínűséggel okoz 4 hétnél hosszabb tartó tüneteket a Covid-19 az áttöréses fertőzések esetében, mint az oltatlan fertőzéseknél.

Fotó: Oltáshoz elõkészített, a német-amerikai fejlesztésû Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal, a Comirnaty-vakcinával töltött fecskendõk a miskolci Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban 2021. szeptember 3-án. MTI/Vajda János
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Teljes mértékű oltottság után tapasztalt áttörésés fertőzések esetében 50 százalékkal alacsonyabb az úgynevezett hosszú Covid esélye, mint azoknál, akik oltatlanul kapják el a SARS-CoV-2-őt – állítja egy újonnan megjelent tanulmány. 

A New York Times beszámolója szerint a tanulmány a Lancet Infectious Diseases című tudományos szaklapban mutatták be szeptember 1-jén, szerdán, és arra is bizonyítékokkal szolgál, hogy a Pfizer-BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca oltóanyaginak két dózisa jelentős védelmet nyújt a tünetekkel járó és súlyos lefolyású megbetegedések ellen.  Soron kívül Nagyot bukott Valter Attila a Giro d’Italia ötödik szakaszán

Dr. Claire Steves, a King’s College London tudományos munkatársa, a tanulmány vezető szerzője elmondta, úgy véli, ez az első olyan kutatás, mely bemutatja, hogy a védőoltás két dózisa jelentősen csökkenti a hosszú Covidot, amely a megbetegedésből való felépülés után még sokáig képes megkeseríteni a páciensek életét.

A hosszú Covid többek között olyan tüneteket produkálhat, mint a légzési nehézségek, az úgynevezett agyköd, vagy az erős szívdobogás. Erről az állapotról azonban egyelőre kevés információval rendelkezünk, és terápiás kezelése sem elérhető. Dr. Stevens szerint az oltás preventatív stratégiát jelenthet, amely a legtöbbek számára elérhető. 

Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) adatai szerint a magasabb fertőzőképességgel rendelkező delta variáns több áttöréses fertőzést okoz, mint a vírus korábbi változatai, de a teljesen beoltott emberek esetében még mindig enyhébb tünetekkel jelentkezik a Covid-19, mint oltatlan társaiknál. 

A tanulmány több mint 1.2 millió felnőtt adataira támaszkodik, melyeket önbevallásos alapon, a Covid-19 tüneteire vonatkozó kutatás során egy mobilapp segítségével jegyeztek fel a résztvevők. Az érintettek december 8. és július 4. között legalább egy dózis Pfizer, AstraZeneca vagy Moderna oltóanyagot megkaptak, a kutatás kontrollcsoportjában pedig oltatlan személyek szerepelnek. 

A csaknem 1 millió teljes mértékben beoltott (vagyis a vakcina mindkét dózisával rendelkező) esetében 0.2 százalékos volt az áttöréses fertőzések aránya – állapították eg a kutatók. Az áttöréses fertőzést tapasztalók megközelítőleg kétszer alacsonyabb eséllyel úszták meg a tüneteket, mint az oltatlan fertőzöttek. A kórházi kezelés esélye 73 százalékkal alacsonyabb volt az áttöréses fertőzések esetében, mint az oltatlan fertőzöttek esetében. 

Annak az esélye, hogy hosszantartó, vagyis legalább 4 héten keresztül jelentkező tüneteket tapasztaljanak az áttöréses fertőzöttek, 49 százalékkal csökkent a kontrollcsoport tagjaiéhoz képest.

“Természetesen a vakcina nagymértékben csökkenti a fertőzés esélyét is” – hangsúlyozta dr. Stevens, hozzátéve, hogy ez azt jelenti, hogy a hosszú Covid esélye is jócskán visszaesik.