Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,90 Ft
Euró
392,85 Ft
Font
457,81 Ft
Bitcoin
64,356 $

Helytelen ötletnek tartja a nyájimmunitásra való törekvéseket a WHO

Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója úgy gondolja, hogy a nyájimmunitást megcélzó tervezetek egyáltalán nem etikusak, ezért nem szeretnék, ha az országok ezt a stratégiát választanák a pandémia elleni védekezésben.

Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója úgy gondolja, hogy a nyájimmunitást megcélzó tervezetek egyáltalán nem etikusak, ezért nem szeretnék, ha az országok ezt a stratégiát választanák a pandémia elleni védekezésben.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz hétfői sajtótájékoztatójában elmondta, egyre több helyen azt tapasztalják, hogy még a koronavírus-vakcinák kifejlesztése előtt el szeretnék érni a hatóságok a nyájimmunitás bizonyos szintű kialakulását. Soron kívül Németh Krisztián visszaemlékezett a Liverpoolban töltött időszakára, Szoboszlairól is beszélt

Gebrejeszusz kiemelte, ehhez azonban az kellene, hogy a teljes populáció legalább 95 százaléka immunizálva legyen, ez viszont egyelőre még nem történt meg, így rendkívül felelőtlennek és veszélyesnek érzi ezt a fajta hozzáállást.

„A nyájimmunitást úgy érhetjük el, ha megvédjük az embereket a vírustól, nem pedig szándékosan megfertőzzük őket a kórokozóval. A közegészségügy történelme során egyszer sem alkalmazták a nyájimmunitást egy járvány kitörésének stratégiájához.”

A kutatók és tudósok világszerte egyetértenek abban, hogy a COVID-19 terjedése a minimális rizikóval rendelkező emberek között kiépíthetné a kollektív immunitást, ezáltal sokkal reálisabb esélyekkel állíthatnák meg a világjárványt ahelyett, hogy szigorú lezárásokat és korlátozásokat léptetnek életbe, amelyekkel véglegesen tönkretehetik a gazdaságot.

A főigazgató azonban teljesen más véleményen van, ugyanis úgy gondolja, a COVID-19 fertőzésről még mindig keveset tudnak, ezért kérdéses, valóban hatásos opció lenne-e a nyájimmunitás elérése.

„Van néhány jel arra, hogy működhetne a dolog, de nem tudjuk mindezt 100 százalékos biztonsággal kijelenteni. Habár egyesek szervezete megfelelő immunválaszt ad a koronavírusra, csak feltételezni tudjuk, pontosan milyen erős lehet és meddig tarthat ez a védettség. Egy veszélyes, még meg nem értett vírus esetében mindez etikátlan lenne.”

A WHO becslései alapján a világ össznépességének 10 százaléka lehet csupán immunis a koronavírussal szemben, ami azt jelenti, hogy a lakosság többségét továbbra is fenyegetheti a fertőzés.

Gebrejeszusz közölte, az elmúlt négy napban az európai és az amerikai országok többségében rekordmagasnak bizonyult a COVID-19 páciensek számának növekedése, ezért arra sürgette a kormányokat, vegyék komolyan a második hullámot és intézkedjenek.

Károly király egészségi állapota miatt a legrosszabbra készülnek a palotában

Sajtóértesülések szerint III. Károly király nincs jól, a palotában pedig már készülnek a legrosszabb forgatókönyvre.