Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,59 Ft
Euró
391,04 Ft
Font
458,00 Ft
Bitcoin
62,935 $

Függőséghez vezethetnek a videójátékokban elterjedt loot boxok

A legújabb kutatások szerint a gaming iparban előszeretettel használt, speciális skineket és jutalmakat rejtő loot boxok pontosan úgy hatnak a gyerekekre és felnőttekre, mint a szerencsejátékok.

Fotó: Valve
Smart

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A GambleAware jótékonysági alap által elkészített közvélemény-kutatás alapján kijelenthető, hogy szoros kapcsolat van a videójátékokban véletlenszerűen megszerezhető jutalmak és a szerencsejáték-függőség között.

A vizsgálatokban szereplő gyerekek közel 40 százaléka nyitott már ki élete folyamán loot boxot. A felmérésből kiderült, hogy a gamerek 5 százaléka napi rendszerességgel költ jelentős mennyiségű pénzt virtuális dobozokra, miközben azt is kimutatták, hogy a fiatalabb, alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező férfiak sokkal nagyobb eséllyel szoknak rá a ládanyitogatásra, mint tanultabb, idősebb társaik. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

A jelentésben felhívták a figyelmet a pszichológiai befolyásolásra is, amelyet a nagyobb cégek arra használnak fel, hogy kihagyhatatlan ajánlatokkal ösztönözzék a játékosokat arra, hogy szerezzék be a legújabb skineket és tárgyakat a game-ekben, még mielőtt lekerülnek a virtuális polcokról.

A legnagyobb invesztálók kétségkívül azok a játékosok, akik nem sajnálnak elkölteni havonta 100 dollárnál is többet, ezek az emberek azonban nem feltétlenül a gazdagabb rétegbe tartoznak, sokkal inkább átlagos vagy alacsony havi jövedelemmel rendelkező egyénekről van szó.

Hiába próbálták meg több országban is törvénybe iktatni a loot boxok tiltását, sosem történt számottevő változás, ugyanis a játékfejlesztők furfangos módon belecsempészték a módszert az alkotásaikba mikrotranzakciók formájában.

Megoldást csak egy átfogó kampány jelenthetne, amellyel elősegíthetnék a ládanyitogatás veszélyeivel kapcsolatos veszélyek nyilvánosság előtti megvitatását, ezáltal valamelyest enyhíthetnének a problémán.