Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,65 Ft
Euró
386,81 Ft
Font
451,84 Ft
Bitcoin
66,383 $

Felmérés: ettől félnek leginkább a hajléktalanok

A megkérdezettek 44 százaléka a nehéz helyzete ellenére is pozitívan látja a jövőt, és úgy gondolja, ki tud jönni a hajléktalanságból.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Február Harmadika Országos Hajléktalan Adatfelvétel keretében minden évben kérdéseket tesznek fel a hajléktalan embereknek több témában (kor, jövedelem összege és forrása, munkaképesség, egészségi állapot, stb.), idén pedig több mint 60 településen összesen 7268 fő adott értékelhető válaszokat.

„Ez egy teljes körű adatfelvétel, azt a célt tűztük ki, hogy mindenkit, aki szálláshelyen vagy közterületen éjszakázik, megkérdezünk”

– mondta az InfoRádióban Gurály Zoltán, a Menhely Alapítvány módszertani vezetője.

A válaszok alapján leginkább az jellemzi az utcán élőket, hogy rendkívül alacsony a jövedelmük, ugyanis 57%-uk kevesebb mint havi 30 ezer forintból gazdálkodik, s a hajléktalanellátásban maradó emberek 70%-a 50 év feletti, akiknek többsége öregségi vagy rokkantnyugdíjjal rendelkezik fő jövedelmi forrásként – írta az Infostart.

Továbbá arra is fény derült, hogy a korábbi évekhez képest kevesebben vannak, akik valamilyen munkaszerű jövedelemmel rendelkeznek, illetve a hajléktalanszállókat igénybe vevők száma is visszaesett. Emellett 44% pozitívan látja a jövőt, és úgy gondolja, ki tud jönni a hajléktalanságból, ez az arány pedig évek óta változatlan, még annak fényében is, hogy nem túl jó a helyzetük.

Gurály Gergely szerint az idei év fókusza az áremelkedés volt, amelynek kapcsán kiderült, legtöbben az éhezéstől és a gyógyszerköltségek növekedésétől félnek, miközben a segítő szervezeteknek is számos nehézséggel kell szembenézniük a rezsiválság miatt. Egy sajtóközlemény szerint eddig semmiféle állami kompenzációt nem kaptak, ezért kénytelenek szűkíteni a szolgáltatásaikat, vagy végső esetben megszüntetni.