Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,48 Ft
Euró
386,74 Ft
Font
451,63 Ft
Bitcoin
66,561 $

Teljesen ellehetetlenítené az EU az orosz olaj behozatalát, akár importvámot is bevetnének

Az Európai Unió nem tett le arról a tervéről, hogy megbüntesse Oroszországot a háborúért, és úgy tűnik, mást is bevezetnének a nem működő szankciókon kívül. 

...svg content...Fotó: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök érkezik az Európai Tanács kétnapos rendkívüli ülésére Brüsszelben 2022. május 30-án. Az állam- és kormányfõk többek között az elhúzódó ukrajnai háborúról, az azzal járó súlyos gazdasági válságról, illetve az energiaellátás biztonságáról tárgyalnak. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Belföld

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Bár Brüsszel nagyon erőltette a hatodik uniós szankciócsomagot, amely az orosz olaj importtilalmát is tartalmazta volna, a magyar kormány álláspontja egyértelmű volt: nem tudnak támogatni olyan intézkedéseket, amely többet árt nekünk, mint az oroszoknak – és egyébként is, ne a magyarok fizessék meg a háború árát. 

Még Ursula von der Leyen is Magyarországra látogatott, hogy egy munkavacsora keretében megpróbálja meggyőzni Orbán Viktort, ez nem sikerült. Magyarország belengette a vétó lehetőségét, de végül sikerült megállapodni:  Soron kívül Gigantikus légtisztító lehet az emberiség ütőkártyája a klímaváltozás elleni küzdelemben

Olyan megállapodást hoztunk tető alá, amely kimondja, hogy azok az országok, amelyek az olajat csövön keresztül kapják, továbbra is a régi feltételekkel folytathatják a gazdálkodásukat. A családok ma este nyugodtan aludhatnak, a leghajmeresztőbb ötletet sikerült kivédeni” – közölte akkor a kormányfő. 

Azóta több ország is háláját fejezte ki, a litván elnök így fogalmazott: „valójában szeretném megköszönni Orbán Viktornak, hogy kiállt az olajembargó ellen”, Robert Fico korábbi szlovák elnök pedig kiemelte, hogy ez az intézkedés nem csak Magyarországot, de Csehországot és Szlovákiát is érintette volna, de Orbán Viktornak köszönhetően ők is mentesülnek az embargó alól. 

A történet azonban itt nem ért véget: többeknek nem tetszett, hogy a magyar miniszterelnök ilyen nagy sikert aratott, és nem nézik jó szemmel, hogy a szankciók nem működnek, ezért még egyet akarnak húzni azon a kötélen, amely Európa nyakán is szorul: a Spiegel Online arról számolt be, hogy importvám kivetését fontolgatja Brüsszel annak érdekében, hogy ne érje meg Magyarországnak orosz olajat vásárolni. 

Az ATV ennek kapcsán megkérdezett egy nemzetközi jogászt, aki szerint ha elfogadnák az importvámot, a magyar kormány az Unió bíróságánál kérhet jogorvoslatot, ugyanis abban az esetben, ha többségi döntés születne a Tanácsban, akkor már nem lehetne vétózni sem. 

„Van rá lehetősége, hogy kijátssza, illetve van rá lehetősége, hogy egyfajta jogi orvoslást keressen erre a dologra” – mondta Lattmann Tamás nemzetközi jogász. Kifejtette, hogy minden uniós jogalkotásnak és döntésnek megfelelő jogalapja kell, hogy legyen, így tehát vitatható, hogy egy szankciósnak szánt intézkedés eladható-e kereskedelempolitikai intézkedésként.

„Ha a Bizottság ezt meglépi, a Tanács minősített többséggel elfogadja, akkor én arra kalkulálok, hogy a magyar kormány az EU bíróságához fog fordulni azzal az érvvel, hogy ez igazából nem is kereskedelem politikai, hanem egy álcázott szankciós intézkedés” – vázolta Lattmann.

Oltásellenes szülők perelnek gyermekorvosokat Magyarországon

Riasztó mértékű az oltásellenes lobbi térhódítása Magyarországon.