Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,15 Ft
Euró
385,99 Ft
Font
451,62 Ft
Bitcoin
70,838 $

Az ENSZ békefenntartó missziói felkészülnek a lehetséges leállásra

Az ENSZ békefenntartó missziói világszerte felkészülnek a csütörtöki lehetséges leállásra, amennyiben a 193 tagú ENSZ-közgyűlés nem tud megállapodni a 2022. június 30-ig tartó évre vonatkozó új, 6 milliárd dolláros költségvetésről – közölték hétfőn tisztviselők és diplomaták.

...svg content...Fotó: United Nations
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Egyes diplomaták a tárgyalási eljárásokban bekövetkezett változásokat, logisztikai problémákat és a Kínát a nyugati országokkal szembeállító kemény tárgyalásokat okolták a megállapodás késedelméért.

Catherine Pollard, az ENSZ irányítási stratégiáért és politikáért felelős vezetője elmondta, hogy a világszervezet 12 békefenntartó missziójának – amelyek többsége Afrikában és a Közel-Keleten működik – azt tanácsolták, hogy kezdjék meg a készenléti tervek kidolgozását arra az esetre, ha nem fogadják el időben az új költségvetést. Soron kívül Halálos verőcei hajóbaleset: így emelték ki a roncsot a Dunából (videó)

„Ugyanakkor továbbra is reménykedünk és bízunk abban, hogy a tagállamok lezárják a tárgyalásokat”

– mondta Pollard újságíróknak.

Elmondta, hogy ha a június 30-i határidőt elmulasztják, akkor Antonio Guterres főtitkár csak az ENSZ-eszközök védelmére, valamint a személyzet és a békefenntartók védelmének biztosítására költhet pénzt.

Jean-Pierre Lacroix, az ENSZ békefenntartó vezetője szerint a missziók erősen korlátozottak lesznek, és nem tudnak majd olyan intézkedéseket végrehajtani, mint a civilek védelme, a koronavírus elleni küzdelem segítése, valamint a politikai erőfeszítések és a közvetítés támogatása.

A Reuters azt írja, az Egyesült Államok a békefenntartás költségvetésének legnagyobb befizetője, mintegy 28 százalékáért felelős, ezt követi Kína 15,2 százalékkal és Japán 8,5 százalékkal.

Lázár János: Magyarország nem akar pusztán „leányvállalat” lenni

Ehelyett „szuverén ország akar maradni, amely érdekvezérelt módon működik együtt a gazdasági partnereivel”.