Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Egyre több gyereknél alakul ki ez a betegség Magyarországon

Az elmúlt két évtizedben jelentős mértékben nőtt az ebben a betegségben szenvedők száma, és ezzel párhuzamosan a kór lefolyása is egyre agresszívebbé vált.

Egyre több gyereknél alakul ki ez a betegség MagyarországonFotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Semmelweis Egyetem közlése szerint az elmúlt 20 évben drasztikusan emelkedett a gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedők száma. Magyarországon mintegy 60 ezer beteget tartanak számon, és a kór egyre fiatalabb korban alakul ki, ami főként az egészségtelen életmódnak (dohányzás, rostszegény táplálkozás, gyorséttermi ételek) köszönhető. A betegek közül minden ötödik gyermek – írja a Pénzcentrum.

Dr. Miheller Pál, az egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika docense elmagyarázta, a betegségnek két csoportját lehet elkülöníteni: a páciensek kicsit kevesebb mint fele a bélrendszer krónikus gyulladásával járó Chron-betegségben szenved, többségük pedig fekélyes vastagbélgyulladással, ún. colitis ulcerosa-val küzd. Elmondása szerint az, hogy a gyulladásos bélbetegségek egyre korábbi életkorban lépnek fel, számos kihívást jelentenek az orvostudomány és az egyén számára is.

Ami még nagyobb probléma, hogy a betegség lefolyása is egyre agresszívebbé vált: míg korábban azt lehetett látni, hogy 50-60 éves kor között volt egy enyhébb lefolyással járó esetszám emelkedés, addig most egyre gyakoribb, hogy erőteljesebben jelentkezik a kór. A szakember ezt követően a tünetekre hívta fel a figyelmet, melyek közül a legegyértelműbb a véres széklet. A Chron-betegek esetében rövidebb hasmenéses epizódokkal jelentkezik a betegség, amely kevésbé rémisztő tünet, így ők nem keresik fel rögtön az orvost, ezért gyakran késik a diagnózis.

Az IBD az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan, de tünetmentessé tehető. Ugyanakkor a tünetmentesség kétélű fegyver, hiszen ez esetben nem elég, ha a betegségnek nincs tünete, a tünetmentesen zajló gyulladást kell meggyógyítani, hogy ne alakuljanak ki további szövődmények. Éppen ezért kiemelt jelentőségű a rendszeres kontrollvizsgálat (pl. labor, székletvizsgálat, ultrahang, endoszkópia).

A terápia az IBD esetében gyógyszeres, gyakran szteroidos kezeléssel kezdődik, ám dr. Miheller Pál szerint a szteroid semmiképp sem jelenthet tartós megoldást. Hosszú távon tovább kell lépni az ún. immunszupresszáns gyógyszerekre, ha pedig ennek ellenére is gyakran fellángol a betegség, akkor alkalmazzák a biológiai kezelést (élő szervezetek segítségével előállított fehérjékkel történő gyógykezelés). Ezt országos centrumokban – köztük a Semmelweis Egyetemen – kaphatják meg a betegek, néhány szer esetében NEAK támogatással, illetve ritkán alkalmazott szerek esetén egyedi méltányossággal.

Riasztó számok, dominóként dőlnek be a német cégek

Riasztó számok, dominóként dőlnek be a német cégek

A német gazdaság recessziós időszakában minden eddiginél magasabbra, 22,4 százalékkal emelkedett a vállalati fizetésképtelenségek száma 2024-ben, ami a 2015-ös év óta nem tapasztalt szintet ért el.

Tüntetők lepték el a Trump Tower előterét

A Jewish Voice for Peace aktivistái március 13-án a Trump Tower előcsarnokában tiltakoztak a Columbia Egyetem nemrég letartóztatott diákaktivistája, Mahmoud Khalil szabadon bocsátásáért, ami tömeges őrizetbe vételekhez vezetett Manhattan szívében.

Ultrák fenyegetik a PSG-Marseille rangadó megrendezését

A francia hatóságok aggodalmukat fejezték ki a Paris Saint-Germain és az Olympique Marseille közelgő vasárnapi mérkőzésével kapcsolatban, mivel a szurkolói rendbontások veszélyeztethetik a rangadó zavartalan lebonyolítását.