Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,32 Ft
Euró
392,65 Ft
Font
458,18 Ft
Bitcoin
64,205 $

Nemzetközi Energiaügynökség: A fosszilis tüzelőanyag-projekteket már most el kell vetni

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a globális felmelegedés korlátozása érdekében a világnak „most azonnal” le kell állítani minden új olaj- és gázprojektet.

Fotó: Unsplash/Callum Shaw
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozására vonatkozó ütemtervét ismertetve, amely összhangban van a párizsi éghajlat-változási megállapodásban foglalt céllal, az ügynökség ragaszkodik ahhoz, hogy az új fosszilis tüzelőanyag-kutatási projektek leállítása mellett 2035 után a belső égésű gépkocsik értékesítését is be kell szüntetni.

A jelentés azonnali és jelentős kormányzati intézkedéseket sürget a szén-dioxid-semlegesség 2050-ig történő elérése érdekében, és megállapítja, hogy a kormányok által eddig vállalt intézkedések „messze elmaradnak a szükséges mértéktől”. Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója szerint a nettó nullához vezető út „keskeny, de még mindig elérhető”, s azt mondta, hogy ez „talán a legnagyobb kihívás, amellyel az emberiség valaha is szembenézett”. Soron kívül Halálra ítéltek egy iráni rappert, amiért részt vett egy 2022-es tüntetésen

„Az IEA útja ebbe a szebb jövőbe a tiszta energiába történő beruházások történelmi mértékű növekedését eredményezi, amely új munkahelyek millióit teremti meg és fellendíti a globális gazdasági növekedést. Ahhoz, hogy a világ erre az útra lépjen, a kormányok részéről határozott és hiteles politikai intézkedésekre van szükség, amelyeket egy sokkal nagyobb nemzetközi együttműködés támogat”

– tette hozzá.

A múltban az IEA-t, a 30 tagállam politikai tanácsadójaként működő kormányközi szervezetet egyesek azért bírálták, amiért túl közel áll a fosszilis tüzelőanyag-iparhoz, és alábecsüli a megújuló energiaforrások szerepét. Új jelentésében azonban, amely állítása szerint az első átfogó tanulmány arról, hogy miként lehet átállni a nettó nullára, miközben stabil és megfizethető energiaellátást biztosít, a megújuló energiaforrásokat kulcsfontosságúnak titulálja.

A jelentés szerint 2030-ig évente négyszer annyi nap- és szélenergia-kapacitást kellene telepíteni, mint a 2020-as rekordévben. 2050-re a villamos energia 90 százalékának megújuló energiaforrásokból kell származnia, a fennmaradó rész nagy részét pedig nukleáris energiából kell kinyerni. A fosszilis tüzelőanyagok csak az energiánk ötödét adnák, szemben a mai négyötödével – írja az Euronews.

Az IEA számításai összhangban vannak a Transport & Environment civil szervezet számításaival, mely 2030-ra évi 5 billió dollárra növelné az energiaágazatba történő beruházásokat. Mindez évente 0,4 százalékpontos növekedést jelentene a globális GDP-nek – áll az IEA IMF-fel közösen készített elemzésében.

Friss adatok érkeztek, ennyivel haladják meg a régiós átlagot a hazai üzemanyagárak

A Magyar Ásványolaj Szövetség tagjainak pedig két hetük van arra, hogy önkéntesen lenyomják az árakat a régiós átlag szintjére.

Megszűnt a sztrájkveszély a Magyar Állami Operaházban

A Magyar Állami Operaház vezetése és a dolgozókat képviselő szakszervezetek új kollektív szerződést írtak alá, amely jelentős változásokat hoz az intézmény működésében.