Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,43 Ft
Euró
388,56 Ft
Font
453,33 Ft
Bitcoin
63,421 $

Bloomberg: a tagállamok türelme elfogyott, de az Orbán-kormány még tartja magát

Az Európai Bizottság az EU történetében is példátlan lépésre szánta el magát, amikor arra tett javaslatot, hogy zárolják Magyarország uniós támogatásának jelentős részét.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfõ az Aleksandar Vucic szerb elnökkel tartott sajtótájékoztatón a belgrádi elnöki hivatalban 2022. szeptember 16-án. Ezen a napon adta át a szerb államfõ a magyar miniszterelnöknek a Szerb Köztársaság Érdemrendje kitüntetést. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Gazdaság

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, az Európai Bizottság példátlan lépésre szánta el magát, s kezdeményezte, hogy függesszék fel Magyarország uniós támogatásának jelentős részét, ami azt sejteti, hogy a tagállamoknak elfogyott a türelme Orbán Viktor kormányával szemben – írja az uniós pénzekről szóló tárgyalások kapcsán a Bloomberg.

Nem segít a kialakult feszült helyzeten az sem, hogy az európai vezetők nem nézik jó szemmel, hogy a magyar miniszterelnök az orosz-ukrán háború ellenére is mindent megtesz a jó kapcsolat fenntartásáért Vlagyimir Putyinnal. Az EU fejei már több mint egy évtizede próbálkoznak azzal, hogy a magyar kormányt is betereljék a tagállamokhoz, ám a magyar miniszterelnök rendre ellenséges magatartást tanúsít az Európai Unió vezető testületeivel szemben. Soron kívül Kim Dzsongun iránti hűségesküre kötelezték az észak-koreai lakosságot

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, az sem vet túl jó fényt a magyar kormányra, hogy több alkalommal is akadályozta az oroszországgal szembeni szankciók elfogadását. Most azonban példátlan lépésre szánta el magát a Bizottság, így 7,5 milliárd eurós uniós támogatást fagyasztanának be, amennyiben a magyar kormány nem tesz valódi lépéseket az uniós pénzek felhasználásával kapcsolatos csalás és korrupció ellen.

Az orosz-ukrán háború kezdetével az EU politikai osztálya számára is egyértelművé vált, hogy Magyarország vezetése Putyin-párti, Jacek Kucharczyk, a Carnegie Europe agytröszt Institute of Public Affairs kutatóintézetének vezetője pedig úgy fogalmazott ennek kapcsán, hogy Orbán Viktor politikája már nem csupán a magyar demokráciát fenyegeti, de az EU képességét is arra vonatkozóan, hogy fellépjen az agresszió ellen.

Noha a jogállamisági vitákban és kérdésekben az elmúlt években a magyar kormány mindig számíthatott a radikális jobboldali lengyel vezetés támogatására, ám ez megváltozott akkor, amikor a masszívan oroszellenes politikát folytató legyen vezetés kifogásolta Magyarország puha viselkedését Moszkvával szemben.

Eme álláspontbeli különbségek azonban némiképp elhalványultak, miután Mateusz Morawiecki, Lengyelország miniszterelnöke vasárnap biztosította a magyar kormányt támogatásáról, és kijelentette, hogy Varsó “minden erőből ellenezni fogja” az európai intézmények minden olyan intézkedését, amelyek célja “jogtalanul megfosztani (az uniós) eszközöktől bármelyik tagállamot, adott esetben különösen Magyarországot”.

A magyar ellenzék az EB-hez hasonlóan szkeptikus az európai intézkedések komolyságát illetően: Donáth Anna, a Momentum európai parlamenti képviselője például úgy fogalmazott a helyzet kapcsán, hogy ez Európai Bizottság csak az idővel játszik, aztán a kiszabott feltételeket valahogyan teljesíti Budapest, végül pedig ugyanúgy meg fog érkezni a uniós pénz, mely csak stabilizálni fogja az Orbán-kormány hatalmát Magyarországon.

Dobrev Klára Magyar Péter pártjának budapesti indulásáról: én ezért nagyon mérges vagyok

Elmondása szerint a Tisza Párt sikeres ellenzéki polgármesterekre indul rá, és veszélyezteti, hogy a Fidesztől polgármesteri pozíciókat nyerjenek el.