Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
355,97 Ft
Euró
385,56 Ft
Font
448,29 Ft
Bitcoin
61,788 $

Biden személyesen járt közbe, hogy a lengyelek ne vigyenek vadászgépeket Ukrajnába

Az amerikai kormányban rendkívül tartanak attól, hogy az Ukrajnának történő vadászgép-transzfer olyan eszkaláló lépés lehet, ami harmadik világháborúhoz vezet.

A Fecskék orosz mûrepülõ csoport MiG-29-es harci gépekkel tart bemutatót a MAKSZ 2021 moszkvai nemzetközi repüléstechnikai és ûrhajózási kiállításon a Moszkva melletti Zsukovszkij katonai repülõterén 2021. július 21-én. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Volodimir Zelenszkij gyakorlatilag könyörög a Nyugatnak a vadászgépekért, már amerikai törvényhozók is támogatják ezt a lépést, Lengyelország is nyitott lett volna rá, Washingtont azonban nem lehet erről egyelőre meggyőzni.

Ez a fajta diplomáciai káosz még azzal indult, hogy az egyik vezető uniós diplomata megígérte, hogy a kereskedelmi blokk biztosítani fog vadászgépeket Ukrajna számára. Ezen felbátorodva Lengyelország jelentkezett is, hogy küldenek MiG-29-eseket az ukrán légierőnek. Soron kívül Három ember életét vesztette egy kamion rakterében az M1-es autópályán

Ezt követően felmerült, hogy a lengyelek majd az Egyesült Államokba szállítják a vadászgépeket, amely pedig majd Ukrajnába küldi azokat. A Pentagon azonban személyesen járt közbe, hogy ez ne történjen meg:

„Nem támogatjuk a vadászgépek ukrán légierőnek való leszállítását, de nem is kívánjuk a saját felügyeletünk alatt tartani a gépeket” – fogalmazott még szerdán John Kirby, a Pentagon szóvivője, aki szerint a vadászgépek szállítása miközben veszélyes eszkaláció, nem javítaná érdemben az ukránok esélyeit.

A Politico tudomása szerint pedig Joe Biden személyesen is közbenjárt annak érdekében, hogy „kinyírja” a vadászgépek szállítását. Mint egy vezető amerikai tisztviselő fogalmazott, az elnök szava is kellett, aki elsősorban a katonai tanácsadókra hallgat:

„Az amerikai elnöknek adott tanácsok jelenleg azok, hogy ezt nem szabad megengedni és az ukrán kormánynak inkább olyan dolgokat kell küldeni, amiknek hasznát veszik”

A tisztviselő megfogalmazása szerint az ukrán légierő jelenleg egyébként sem használja az összes repülőjét az orosz légvédelem miatt, így egyelőre nem világos az USA számára, hogy milyen célt szolgálna további vadászgépek biztosítása.

Mint a Politico írja, hosszú azon gondok sora, amelyek felmerültek a tiltakozás okaként: ezek elsősorban logisztikai gondok a 28 darab MiG átszállítását illetően, valamint annak kockázata, hogy a NATO egy őt nem érintő háborús övezetbe szállítana vadászgépet.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja