Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,87 Ft
Euró
389,44 Ft
Font
453,75 Ft
Bitcoin
61,635 $

Az FC Barcelona átigazolási időszakának három főbűne

Minden túlzás nélkül kijelenthető, hogy a Barcelona történetének egyik legrosszabb átigazolási időszakán van túl a klub.

Fotó: Twitter/ FC Barcelona
Sport

Nagy Noel

Szerkesztő

Ez mondjuk jelentős részben annak a katasztrofális félremenedzselésnek köszönhető, amit a Josep Maria Bartomeu-féle elnökség leművelt a klub élén. Ennek lett az eredménye az a nyár, amire most a Barca-szurkolók haragszanak.

Minden tekintetben nehéz nyara volt a Barcelonának, nem voltak jelentős összegű sztárigazolások (mert nem lett volna rá pénz), ráadásul a klub legféltettebb kincse, Lionel Messi is távozott a csapattól és Párizsba tette székhelyét. Soron kívül Különleges program a fővárosi állatkertben: esti sétákra invitálják az érdeklődőket

Joan Laporta mindent megpróbált kihozni a jelenlegi helyzetből és valójában némi sikereket is elért, például csökkentette a fizetési keretet, többek között Antoine Griezmann és Miralem Pjanic utolsó pillanatos eladásával.

A távozók tekintetében követte el azonban az egyik legnagyobb hibát vagy mondhatni hibasorozatot Laporta, ugyanis voltak olyanok, akiket érthetetlen módon adott el, másokat meg legalább annyira érthetetlenül tartott meg. A Barcelona átigazolási szezonjának három fő bűne tehát a következő:

Befejezetlen eladások

Samuel Umtiti, Clement Lenglet, Philippe Coutinho, Martin Braithwaite, Neto – csak néhány név, akiktől a Barcelona meg akart szabadulni a nyári átigazolási időszak folyamán, azonban egyiküktől sem váltak meg különböző okok miatt.

A távozók körében a legritkábban Lenglet neve merült fel, aki bár olykor egészen magas szinten tud játszani, rengeteg bizonytalanság van a játékában, így a szurkolók körében sem népszerű és Koeman fókuszából is kikerült Mingueza és Araujo remek teljesítményének, valamint Eric Garcia érkezésének köszönhetően.

Coutinho problémája elsősorban az volt, hogy a magas fizetése miatt igazán senkinek nem kellett (bár Griezmann esete mutatja, hogy még így is rá lehetett volna sózni valamilyen klubra). Umtiti szintén ez a kávéház, vele csak annyi különbség volt, hogy még a szerződésbontás opciója is felmerült a magas fizetése miatt.

Braithwaite helyzete érdekes, mert bár Koeman az első néhány mérkőzésen játszatta, ráadásul meglehetősen jól is futballozott, várhatóan Ansu Fati mögött labdába sem fog tudni rúgni a dán, nem fog megfelelően lehetőséget kapni.

Szükségtelen távozók

Emerson Royal, Junior Firpo, Ilaix Moriba, Antoine Griezmann, Jean-Clair Todibo, Carles Alena, Lionel Messi, Mathes Fernandes, Juan Miranda, Miralem Pjanic, Francisco Trincao – ők alkotják a katalánoktól távozók listáját ezen a nyáron.

Sok eladást meg közülük nem is igazán ért az ember, mert legtöbbjük fiatal és feltehetően nem lett volna bajuk azzal, hogy a rotációban vannak csak. Trincao, Firpo, Alena és Todibo esetében egészen biztosan kijelenthető, hogy elfogadták volna a kiegészítő ember szerepét. Moriba is hasonló szerepet kaphatott volna, nála azonban szerződésbeli viták merültek fel.

Emerson Royal távozása talán a legérthetetlenebb, akit ezen a nyáron vásároltak meg a Real Betistől, mégis néhány meccs után továbbadtak. Toni Juanmarti, a Sport.es Barca-szakértő újságírója ráadásul korábban elmesélte, hogy Emerson is maradt volna, Koeman is számolt vele, a vezetőség azonban ennek ellenére eladta, mivel kellett a pénz.

Lionel Messi távozása pedig értelemszerűen a legfájdalmasabb a katalánok tekintetében, de ezek körülményei már relatíve ismertek: nem lehetett regisztrálni az argentint a fizetési sapka miatt, ezért nem maradt más választás.

Értelmezhetetlen igazolások

Luuk de Jong számos remek szezont tudhat maga mögött pályafutása során, de olykor igencsak nagy bukásnak bizonyult – a Newcastle drukkereinek azóta is a hideg futkos a hátán a nevétől. De Jong ráadásul néha kifejezetten nevetség tárgya, különösen az újhullámos fociszakértők körében.

A holland csatár játékával elsődlegesen az a probléma, hogy némileg elhaladt felette a mai foci. Ő egy konzervatívabb jellegű támadó, akinek a fejjátéka kiemelkedő, ha beadogatják rá a labdát, azokat jó eséllyel befejezi, legtöbbször fejjel.

Igen ám, csak a legtöbb csapat játéka ezen már bőven túllépett, már nem igen jellemző, hogy szélről beadott labdákkal próbál veszélyt teremteni egy csapat. Komplex támadási sémák vannak, centire pontosan kiszámított pressingjáték, amibe már az ilyen játékosok egyszerűen kevesek.

Kérdés, hogy Ronald Koeman milyen támadójátékot talál ki idénre a Barcelonának, az eddigi mérkőzéseken ugyanis Depay-t alkalmazta hamis kilencesként, de Jong pedig egyértelműen arra a posztra érkezett, csak nem hamisként.

A katalán szurkolók mindenesetre értetlenül állnak az igazolás előtt, mint ahogyan a szakértők is. A katalánok többi igazolása alapvetően nem volt rossz húzás, Depay, Agüero és Eric Garcia ingyen megszerzésével nagyot nem kockáztatnak.

A fontos hiányposztok betöltése azonban elmaradt, a keret nagyon vékony, így egy komoly sérüléshullám esetén komolyan meg lesz lőve a csapat – ezt kel Koemannak kitalálnia, hogy ebből hogyan hozza ki a maximumot.

A cikk részben a Fichajes elemzésén alapszik.