Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

15-20 százalékkal drágulhatnak a fürdőbelépők

Tavaly fürdőtől függően 25-30%-kal emelkedtek az árak, idén pedig további 15-20%-os emelkedés várható.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

Korábban megírtuk, hogy a víz- és csatornadíjak emelkedése miatt jelentős áremelés várható 2024-ben az ország legtöbb fürdőjében, egyes hazai létesítményeknek akár több tízmilliós pluszköltséggel is számolniuk kell. A Magyar Víziközmű Szövetség elnöke, Kurdi Viktor az InfoRádióban arról beszélt, az átlagárakat figyelembe véve a nem lakossági fogyasztók számára a vízdíjak a duplájára, a csatornadíjak pedig a két és félszeresére vagy akár a háromszorosára is emelkedhetnek idén. Emlékeztetett: a Lantos Csaba energiaügyi miniszter által decemberben benyújtott rendelet alapján január elsejétől megváltoztak a nem lakossági fogyasztásarányos víz- és csatornadíjak hazánkban.

A különböző intézmények, kisebb és nagyobb vállalkozások, valamint a gyárak mellett a fürdők is ebbe a kategóriába sorolhatók be. A rendelet az üzleti vízdíjat köbméterenként országszerte egységesen 731,52 forintban, a vonatkozó alapdíjakat pedig az átfolyási átmérőtől függően havi 1068 és 774 261 forint közötti összegben határozta meg – részletezte Kurdi Viktor. Majd hozzátette: a víziközmű-szolgáltatóknak ezeken túl meg kell fizetniük a szennyvízelvezetés díját is, ami a nem lakossági ügyfelek esetében országosan egységesen köbméterenként 1187,87 forint csatornahasználati díjat és 51 forint vízterhelési díjat, valamint az átfolyási mérő átmérőjétől függően bekötésenként 2109 és 1 millió 529 394 forint közötti alapdíjat jelent. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára jelentős drágulásról számolt be a belépőjegyeket illetően: elmondása szerint tavaly fürdőtől függően 25-30%-kal emelkedtek az árak, idén pedig további 15-20%-os emelkedés várható. Mint mondta, Budapest környékén jelenleg körülbelül 4 ezer forintba kerül egy fürdőbelépő, várakozása szerint ez az összeg nőni fog az év további részében. A nagyobb fürdők esetében pedig már most is 7-8 ezer forint körül van egy felnőtt belépőjegy ára, míg a külföldi vendégek által is látogatott fővárosi fürdőknél a 10 ezer forintot is megközelítheti a jegyár – fűzte hozzá.

Czinege Szilvia, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. értékesítési és marketingigazgatója megerősítette, a legtöbb fővárosi fürdőben már az év elején volt áremelés. Ugyanakkor a legtöbb helyen a drágulás bőven a 2023-as évre vonatkozó átlagos inflációs érték (17,6%) alatt van. A leglátogatottabb fürdőkben 5-12%-os áremelést történt, míg a történelmi, nagy fürdőkben 10-12%-kal drágultak a belépők januárban. A Magyar Fürdőszövetség szerint a közüzemi díjak emelkedése egy kisebb vagy közepes fürdő számára éves szinten tízmilliós nagyságrendű többletköltséget, míg egy nagyobb fürdő esetében akár százmilliót is meghaladó költségnövekedést jelenthet, amit elő kell teremteniük valahonnan, így hát marad a belépőjegyek drágítása – írja az Infostart.

Ennek ellenére vannak még megfizethető kategóriájú fürdők, amelyeket érdemes felkeresni, hiszen ezekre a helyekre szinte fillérekért lehet bejutni. Az egyik ilyen a Kiskunhalasi Termálfürdő és Strand, ahol egész évben nyitva tartó termálfürdővel várják a pihenni, gyógyulni vágyó vendégeket. Itt a felnőtt belépő 2400, a nyugdíjas és gyermekjegy pedig 1800 forintba kerül, de a püspökladányi Sárrét Kincse Gyógyfürdőt is érdemes felkeresni, amely nemcsak a környék lakosai, hanem a távolabbról érkezők körében is népszerű pihenőhely. Ez az árakat nézve is érthető, ugyanis a felnőtt belépőért 1950, a nyugdíjas és diák belépőért pedig 1600 forintot kell fizetnie a vendégeknek. A többi olcsó fürdőzési lehetőségre pedig ebben a cikkben tértünk ki részletesebben.