Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,58 Ft
Euró
392,56 Ft
Font
458,32 Ft
Bitcoin
63,272 $

Jelentősen emelkedett a vízdíj és a csatornadíj, ami a fürdők jegyárait is érintheti

A fürdők kénytelenek lesznek kompenzálni a többletköltségeket, így nőni fognak a jegyárak, igaz, nem az infláció mértékével, hanem annál kevesebbel.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Magyar Fürdőszövetség főtitkára, Balogh Zoltán a Pénzcentrumnak beszélt arról, hogy jelentős mértékeben emelkedett a vízdíj és a csatornadíj, van olyan fürdő, ahol a vízdíj két és félszeresére, míg a csatornadíj háromszorosára. Az ennek okán keletkező több 10 millió forintos pluszköltséget pedig valahonnan elő kell teremteniük: sok helyen újra kell gondolniuk a működésüket (adott esetben teljesen új alapokra helyezik), hozzá kell nyúlniuk a jegyárakhoz.

Elmondása szerint az elmúlt évek nehézségei (a Covid, az energiaválság, a veszélyhelyzet idején az áremelési tilalom) megtépázták a hazai fürdőket, amelyek csak 2022 nyarán tudtak újra áremeléshez nyúlni, ám mivel extra profitra nem tettek szert, gyakorlatilag csak a veszteségeiket tudták enyhíteni. Illetve mivel javarészt önkormányzati tulajdonban vannak, a kkv-k részére kiírt támogatásokból is kiszorulnak. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

„Azt gondoltuk, hogy mostanra nagyjából konszolidálódik a helyzet, és 2024-es szezonban talán sikerül elérni a 2019-es számokat, forgalmat, viszont tavaly év végén, 2023 decemberében kijött egy új jogszabály, az energiaügyi miniszter 25/2023. (XII. 13.) EM rendelete a nem lakossági felhasználók víziközmű-szolgáltatási díjának megállapításáról. Ebben rögzítik az egységes vízdíjat, illetve a csatornadíjat országosan, hiszen eddig óriási eltérések volt víziközmű szolgáltatótól függően” – magyarázta.

Mindez azt jelenti, hogy jelentős mértékeben emelkedett a vízdíj és a csatornadíj. A főtitkár szerint ezt még fel is dolgoznák a fürdők, viszont van benne egy olyan alapdíj, ami eddig nem volt, ez pedig bekötésenként, illetve kifolyásonként érvényes, és nem lineárisan emelkedik. „Ez egy kisebb, közepes fürdő esetén tízmilliós nagyságrendű többletköltséget jelent, a nagy fürdők esetében pedig már inkább 100 millió ez az összeg, amiről még egyelőre nem tudjuk, hogyan fogjuk kigazdálkodni” – tette hozzá.

Visszatérve a tiltást követő áremelésekre, úgy fogalmazott, jelen inflációs környezetben nem bírna el további emelést a lakosság, tehát „nagyjából ki vannak feszítve”. Ennek ellenére kénytelenek lesznek kompenzálni a többletköltségeket, így arra számít, hogy nőni fognak a jegyárak, igaz, nem az infláció mértékével, hanem annál kevesebbel. Egyúttal adódhat a kérdés, ha a fürdők jelentős része saját kúttal rendelkezik, akkor mégis miképp érinti őket ez a változás. Erre a válasz az, hogy náluk is kell ivóvizet, zuhanyzási lehetőséget biztosítani, másrészt a saját kúton keresztül érkező víz egy része is a csatornán keresztül távozik.