Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,11 Ft
Euró
388,72 Ft
Font
453,82 Ft
Bitcoin
60,594 $

A kórházaktól való félelem miatt egyes mexikói betegek ‘inkább otthon halnak meg’

A koronavírus számos félelmet generálhat az emberekben, amik egyes esetekben halálesetekhez is vezethetnek. Mexikóban is sok a halott, akik közül néhányan inkább az otthoni elmúlást választhatják.

Külföld

A T-800-as

Szerkesztő

A koronavírus számos félelmet generálhat az emberekben, amik egyes esetekben halálesetekhez is vezethetnek. Mexikóban is sok a halott, akik közül néhányan inkább az otthoni elmúlást választhatják.

Martin Urdiain, egy 61 éves mexikói szerelő végül úgy döntött, hogy kórházba megy a koronavírus miatt, de már késő volt, más másnap elhunyt. Amikor Urdiain és felesége megbetegedtek, úgy határoztak, hogy Mexikóvárosban maradnak az otthonukban, és nem vetik alá magukat a csikorgó közegészségügyi rendszernek. Soron kívül Rohamosan romlik az ALS-betegséggel küzdő Karsai Dániel alkotmányjogász állapota

A tünetek súlyosbodása után két mechanikus lélegeztető gépet is vásároltak 3 4000 amerikai dollárért, ahelyett, hogy kórházba mentek volna – számolt be a részletekről a CNA. Az elhunyt férfi testvére, Alfredo az AFP-nek azt mondta, Martin gyanús volt számára, mert látta a túlzsúfolt kórházakról és a rossz ellátásról szóló híreket.

Végül azonban a rosszabb állapota miatt úgy döntött, hogy kórházba megy. Akkor azonban már késő volt, és nem tudták megmenteni. A férfi június 17-én hunyt el, míg a felesége kórházi kezelések nélkül felépült

Mexikóban gyakran hallani olyan emberekről, akik otthon küzdenek meg a vírussal, és nem hajlandóak kórházba menni, még a rosszabb állapotuk ellenére sem, kivéve egyes eseteket. A kormány elismerte, hogy az egészségügyi rendszert évek óta elhanyagolták, de dolgoznak a színvonal javításán.

A világjárvány kezdetekor már 200 000-300 000 ápolóhiányról lehetett tudni, ami arra késztette az egészségügyi minisztériumot, hogy lépjen az ügy érdekében, és a lehető leggyorsabban cselekedjen. Ezen kívül ezer kórház felújítását kísérelték meg, miközben egy 1.9 milliárd dolláros beruházás részeként felszereléseket vásároltak.

Jessica Castillo, aki ahelyett, hogy kórházba ment volna, Mexikó középső részén, Hidalgo államban töltött egy hetet, ahol még az öngyilkosság gondolatai is előtörtek benne. A 43 éves cukrász úgy érezte, hogy a belélegzett levegő nem jut el a tüdejééig, de azt mondta magának, hogy ha kórházba megy, akkor soha nem tér vissza.

Castillo cukorbetegségben és magas vérévnyomásban szenved, így a veszélyeztetettebbek közé sorolható. Elmondása szerint a közegészségügyi rendszerrel szembeni bizalmatlansága abból adódik, hogy a pandémiát megelőzően rossz kezelésben részesül. „Nem hiszek nekik. Fizikálisan és érzelmileg is nagyon bántottak.”

A több mint 73 000 halálesettel Mexikó a világ negyedik legtöbb halálos áldozatát rögzítő országa, bár a kormány szerint ez részben a nagy népességnek köszönhető. A 128 milliós országban hivatalosan 700 000 koronavírus-fertőzésről tudni. Nincs hivatalos szám az otthonukban elhunyt mexikóiakról.

A televíziós tájékoztatás szintén csak növelte a közegészségügyi rendszer iránti bizalmatlanságot. Azok a pletykák, miszerint a fertőtlenítési munkák terjesztették a vírust, zavargásokat váltottak ki Chiapas déli államában még májusban és júniusban. A városháza és az otthonok, valamint a járművek mellett kórházakat rongáltak meg az emberek.

Ivan Carreno, aki háziorvosként dolgozik, azt mondta, hogy március ás július között az emberek félelme megalapozott volt, mivel a kórházak tele voltak, az ellátás gyenge volt, hiányzott a megfelelő ellátás. A helyzet azóta javult, de sok ember továbbra is óvatos.

„Voltak olyan pácienseim is, akik azt kérdezték tőlem, igaz-e, hogy eltávolítják a folyadékot a térdükből, vagy a szerveiket forgalmazzuk. Sokan szó szerint inkább meghalnak otthon.”