Minél jobban tágul az univerzum, annál hatalmasabbá duzzadnak a fekete lyukak
Nem mindennapi felfedezést tettek csillagászok, egy új modellezés segítségével ugyanis bebizonyították, hogy a fekete lyukak olyan mértékben növekszenek, mint amilyen ütemben tágul a világűr.
Az Astrophysical Journal Letters tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban kutatók azt taglalták, miért fordulhat elő, hogy a fekete lyukak az univerzum növekedésével párhuzamosan válnak egyre masszívabbá.
Kimutatták, hogy az univerzumban előforduló, legritkább kategóriába sorolandó, egymást akár felemészteni is képes, a Nap tömegével nagyjából azonos súllyal rendelkező páros fekete lyukak gyakran sokkal nagyobbra duzzadnak, és elérhetik a 65-85-szoros naptömeget is.
Mindez azért játszódhat le, mert a fekete lyukban található anyagok egyszerűen önmaguktól tágulnak, ami annak köszönhető, hogy a környezetükben lévő gáz- és porfelhőket, illetve az anyagot és antianyagot magukba szívják.
Minél nagyobbá duzzadnak ezek a félelmetes sötét objektumok, annál inkább tágul körülöttük a tér, és hajlanak meg a fénysugarak, ezáltal utóbbiak elveszítik energiájukat, és egy ördögi kör alakul ki, ami korrelációban van az univerzum általános szétterülésével.
A kutatócsapat a szóban forgó fekete lyukak modellezése során rájött, hogy egy szimulált kozmoszon belül ugyanúgy rekonstruálni lehet ezeket a jelenségeket, ami arra enged következtetni, hogy a valóságban is közrejátszhatnak az univerzum tágulásában a fekete lyukak, ami fordítva is ugyanúgy igaz, tehát kölcsönhatásban vannak egymással.