Mesterséges bőrt fejleszthetnek ki, mellyel a robotok is képesek lesznek érintéssel érzékelni
A kutatók eredeti célja szerint a gépeket sokkal közvetlenebbé kell tenni az emberek számára.
Azok, akik egy elkövetkező robot-apokalipszistől tartanak, jobb, ha abbahagyják cikkünk olvasását. A világ különböző országainak kutatói egy közös projekt során olyan mesterséges, bőrt imitáló hámréteget szeretnének kifejleszteni, amely segítségével megkönnyíthetik a gépek testi kommunikációját.
A tapintással a robotok képesek lesznek az emberekhez hasonló módon érzékelni a hőmérséklet változását vagy akár egy másik élőlény érintését.
John Yiannis Aloimonos, a Marylandi Egyetem Informatikai Tanszékének professzora a CNBC-nek elmondta, szerinte rendkívül fontos lehet a tudomány számára ennek a mechanizmusnak a mesterséges alkalmazása:
Az érintésen kívül a nem szavakkal kifejezett érzékelési módok, mint például a látás és a hallás terén szintén komoly kutatások zajlanak.
„Haptikus visszajelzést használunk a környezetünkből származó információk összegzéséhez és a beérkező adatokat kielemezve állandó interakciókat alakítunk ki azokkal a tárgyakkal, amelyeket meg szeretnénk érinteni”, magyarázta Daniela Rus, a Massachusettsi Műszaki Egyetem Informatikai Tanszék laboratóriumának egyik vezető professzora.
Hozzátette, hogy a céljuk a robotok hasonló képességeinek kifejlesztése és a mesterséges intelligencia zavartalanabb tanulási folyamatainak elősegítése lesz. Jelenleg nagyon körülményes feladat lenne a gépek felületét szintetikus bőrrel befedni, mivel a szükséges hardverek rendkívül drágák.
Egyelőre nem kell félnünk attól, hogy teljesen humán formává alakulnak a robotok, mivel a valódi emberi bőrt nagyon nehéz imitálni. A Nemzetközi Robotikai Szervezet vezérigazgató-helyettese, Jong-Oh Park a CNBC-nek arról beszélt, hogy a hámréteg mindenkinél más és más genetikai kóddal van ellátva.
„Mint azt tudjuk, az emberi élő szövetek lényegében a DNS-ben vannak programozva és megtervezve nanométernyi pontossággal”, összegezte a kutató.
A robotika tudománya mindennapi életünket is befolyásolhatja a jövőben: