Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,25 Ft
Euró
391,84 Ft
Font
458,56 Ft
Bitcoin
61,993 $

Zacher Gábor fontos tanácsot adott az alkoholfogyasztó fiataloknak

Nem titok, hogy Magyarország és az egész Közép-Kelet-Európai régió nem vet meg az alkoholfogyasztást.

Zacher Gábor, a Honvéd kórház sürgõsségi osztályának vezetõje a Sziget Kft. sajtótájékoztatóján az Országos Mentõszolgálat fõvárosi székházában 2016. augusztus 8-án. MTI Fotó: Mohai Balázs
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Egy 2019-ben készült felmérés szerint Magyarországon körülbelül 800 ezer olyan személy van, aki alkoholbetegnek tekinthető. Minden tizenkettedik magyar felnőtt naponta fogyaszt alkoholt, havonta egyszer legalább pedig a lakosság legalább 13 százaléka italozik.

Ez azért is problémás, mert az alkoholnak számos negatív hatása van, agresszív viselkedést tud kihozni, ami családon belüli erőszakba, verekedésbe, garázdaságba vagy akár emberölésbe torkollhat – számos bűnügy alakul ki italozást követően. Soron kívül Bőnyi iskolai késelés: a megkéselt lány túl van az életveszélyen

Magyarországon a fiatalok is előszeretettel fogyasztanak alkoholt, különösen ez az egyetemisták körében megfigyelhető, de már a 18 év alattiak körében is elmondható, hogy döntő többségük fogyasztott már alkoholt. Zacher Gábor toxikológus viszont figyelmeztet, hogy minden óvatosan kell bánni:

„Nagyon fontos a keretek beállítása, betartása. Két sör még nem jelent nagy problémát, a harmadiknál azonban már lazulnak az ítélőképességek, könnyebben iszunk meg többet utána. Ha a fiatalok elhinnék, hogy a mértékkel fogyasztott alkohollal is jól tudják érezni magukat, akkor kevesebb problémánk lenne”

A toxikológus a Pénzcentrumnak adott nyilatkozatában hozzátette, hogy míg a drogfüggőség körülbelül 20 ezer embert érint, addig az alkoholfüggőség, alkoholbetegség egy jóval nagyobb problémát jelent.

Dr. Funk Sándor addiktológus szintén a lapnak adott nyilatkozatában tért ki arra, hogy a fiatalok már 15-16 évesen elkezdenek italozni, mellettük pedig már a fiatal felnőttek is érintettek. A cigarettára is sokan rászoknak, viszont az alkohol mégis komolyabb gond forrása lehet:

„Ha a fiatal túlzottan alkoholizál, azt a szülők is észrevehetik. Eltünedeznek a drágább dolgok, megváltozik a fiatal napirendje, megváltozik a gyermek társasága. A fiatalon függővé válás sajnos gyakran jár a családból és a társadalomból való kisodródással. Ezért nagyon fontos, hogy orvosi eljárásokkal állítsa le a függő a fogyasztást, majd ezt kövesse a hosszabb idejű rehabilitáció”

Az addiktológus kitért arra is, hogy a függőség kialakulását, fejlődését követően, amíg kontrollált a fogyasztás, addig nehéz a pácienssel beszélni. Ezt csak később lehet, de vélhetően addigra sok kudarc áll mögött vagy fél a leszokástól, ezért fontos a megfelelő idő és lelkiállapot.