Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,06 Ft
Euró
391,88 Ft
Font
458,20 Ft
Bitcoin
62,420 $

Hatalmas változások jönnek az egyetemeken, a kormány kivezeti a kötelező nyelvvizsga rendszert is

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megosztotta, milyen változások lépnek életbe a hazai felsőoktatásban.

Fotó: Unsplash/Charles DeLoye
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Kulturális és Innovációs Minisztérium Facebook-oldalán osztotta meg, hogy a magyar kormány milyen változtatásokat eszközöl az egyetemeken. Több változás is bejelentésre került, ám a minisztérium kiemelte, az egyetemek a saját hatáskörben meghatározható specialitásokról a fenntartó jóváhagyásával szeptember 30-áig kell, hogy döntsenek.

A minisztérium közlése szerint ezentúl a felsőoktatási intézmény az 500 pontos felvételi rendszeren belül maga dönthet majd 100 pontról, valamint az érettségi pontszámítás során figyelembe vehető érettségi tárgyakról és ezek szintjéről, azaz arról, hogy mely esetekben szükséges emelt, vagy középszintű érettségi. Soron kívül Késes támadás történt a bőnyi általános iskolában, egy fiatal lány szúrt

Kiemelték, hogy a változtatások ellenére a felvételi rendszer továbbra is megőrzi a központi lebonyolítás transzparenciáját és kiszámíthatóságát.

A kormány döntése szerint továbbra is hat helyre lehet majd jelentkezni, a 100 intézményi ponton felül 100 pont jár a középiskolai tanulmányi eredményekért és 300 pont az érettségi eredményekért.

Arról is döntés született, hogy a kormány kivezeti a kötelező nyelvvizsga rendszert, ezzel egy „régóta feszítő problémát kezelve”. Ennek okán pedig a jövőben a kötelező nyelvvizsga-kötelezettség helyett, a képzés során kell az egyetemeknek biztosítania a megfelelő nyelvi kompetenciákat.

A minisztérium közlése szerint a változás következtében a nyelvvizsgáztatás és nyelvoktatás területén is nő a felsőoktatási intézmények autonómiája, ugyanakkor gondoskodniuk kell arról, hogy hallgatóik rendelkezzenek az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegennyelvi ismeretekkel.

Rendkívül fontos, hogy a képzésüket 2024 szeptemberében kezdők már az új szabályok szerint kerülhetnek be a felsőoktatásba, ám hozzátették, a jelentkezők számára előnyösebb változások esetében azonban nem szükséges a két év felkészülési idő, így már a 2023. évi általános felvételi eljárás során is lehetőség van arra, hogy az intézmények úgy döntsenek, hogy egyes szakoknál középszintű érettségi vizsgát írnak elő, vagy csökkentik az eddigi központilag meghatározott minimumpontokat.

Egy év alatt megduplázódott a kanyarós megbetegedések száma

Kutatók mutattak rá egy riasztó tendenciára: globálisan megfigyelhető volt, hogy egy év leforgása alatt szinte megduplázódott a kanyarós megbetegedések száma.