Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
61,792 $

Vadonatúj gyógyszerrel 24 órán belül megakadályozható a koronavírus terjedése?

A molnupiravir névre keresztelt hatóanyag második és harmadik klinikai tesztjei során biztató eredmények születtek, így elképzelhető, hogy egy újabb fegyverrel támadhatjuk meg a pandémiáért felelős ragályos kórokozót.

Oxford, 2020. december 9. Az Oxfordi Egyetem által 2020. november 23-án közreadott képen az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett, koronavírus elleni vakcinát tartalmazó fiolát tart a kezében egy ember. A december 8-án a The Lancet címû tekintélyes brit orvosi szakportálon közzétett vizsgálati beszámoló szerint a ChAdOx1 nCoV-19 elnevezésû koronavírus-oltóanyag biztonsági és hatékonysági mutatói jók. A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) már elkezdte az AstraZeneca/Oxford-vakcina engedélyezési eljárását, és a brit kormány reményei szerint karácsony elõtt ez az oltóanyag is forgalomba kerülhet. MTI/Oxfordi Egyetem/AP/John Cairns
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A molnupiravir névre keresztelt hatóanyag második és harmadik klinikai tesztjei során biztató eredmények születtek, így elképzelhető, hogy egy újabb fegyverrel támadhatjuk meg a pandémiáért felelős ragályos kórokozót.

A Georgiai Állami Egyetem kutatói rájöttek, hogy a molnupiravir hatásos lehet a koronavírus elleni harcban, ugyanis a szájon át bevehető gyógyszer blokkolhatja a fertőző részecskék szervezetben történő elszaporodását – írta a Business Today hírportál. Soron kívül Az esztergomi piacon vásárolt Orbán Viktor (videó)

A molnupiravir egy kísérleti antivirális szer, amit eredetileg az influenzavírus ellen fejlesztettek ki. A gyógyszert Dr. Richard Plemper, a Georgiai Állami Egyetem professzora által vezetett kutatócsapat alkotta meg. A készítményt jelenleg az amerikai Ridgeback Biotherapeutics gyógyszeripari vállalat a Merck biotechnológiai cég közreműködésében gyártja.

Plemper elmondta, ez az első alkalom, hogy egy orálisan adagolható gyógyszerről bebizonyították, hogy képes meggátolni a Sars-CoV-2 vírus terjedését:

„Korábban már voltak arra utaló jelek, hogy a molnupiravir széles spektrumú aktivitást mutat az RNS vírusokkal szemben. Az állatkísérletek során kiderült, hogy a fertőzött egyedek szervezetében kezelés után csökkent a vírusrészecskék koncentrációja, ezáltal jelentősen feljavult az állapotuk.”

A Nature Microbiology tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban Plemper és kollégái vadászgörényeken mutatták be, miként fejti ki a hatását a molnupiravir a COVID-19 kórokozójára.

„Úgy gondoljuk, a vadászgörények terjedési modelljei relevánsak lehetnek, hiszen villámgyorsan képesek továbbadni a Sars-CoV-2 vírust. Ezen felül hasonlítanak a fiatal felnőttekhez, ugyanis a kórokozó nem idéz elő náluk súlyosabb tüneteket.”

Mivel a gyógyszert szájon át lehet alkalmazni, ezért nemcsak a páciensek tüneteinek súlyosbodását, hanem akár az intenzív osztályra való átszállítás kockázatát és a helyi gócpontok kialakulását is megakadályozhatnák vele.