Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,054 $

Űrállomássá alakítaná az űrszemetet az egyik techcég

Habár a SpaceX egy jó ideje már újrahasznosítható rakétákat használ missziói során, a Föld körül felgyülemlett űrszemét még mindig komoly fejtörést okoz a csillagászoknak és az asztronautáknak egyaránt.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a SpaceX egy jó ideje már újrahasznosítható rakétákat használ missziói során, a Föld körül felgyülemlett űrszemét még mindig komoly fejtörést okoz a csillagászoknak és az asztronautáknak egyaránt.

A Wired értesülései szerint az égető probléma kiküszöbölése céljából a Nanoracks nevű vállalat egy korszakalkotó ötlettel állna elő – összegyűjtenék az űrszemetet, majd az univerzum kellős közepén egy gép segítségével űrállomássá formálnák őket. Soron kívül Csak pár felhő zavarhatja meg a szombati napsütést

A Nanoracks vezérigazgatója, Jeffrey Manber elmondta, felkeltették a figyelmét a Föld körül keringő korábbi missziók elhagyatott egységei, amelyekből egy új technológia megalkotásával könnyedén működőképes bázisokat építhetnének.

Egy ilyen nagyszabású felújítási folyamatot egyelőre még senkinek sem sikerült végrehajtania a világűrbe, ezért a Nanoracks előreláthatólag májusban a SpaceX rakétájával egy robotot juttathat ki a kozmoszba, ahol próbafúrást végezhet el egy fémlemezen lezárt kamrában, így kiderülhet, pontosan milyen hatékonysággal lehet légüres térben helyreállítási műveleteket lebonyolítani.

„A NASA-nál már többször is elgondolkoztak azon, hogy érdemes lenne valamilyen módon felújítani az üzemanyagtartályokat. Mindezidáig elvetették az ötletet, mivel a technológia még nem volt elég fejlett hozzá.”

magyarázta Manber.

Ha Manber előzetes tervei helytállnak, azzal jelentős előrelépést érhetnének el, hiszen az eddigi hasznavehetetlen űrszemetet szó szerint aranybányává változtathatnák:

„Ha 15-20 évvel előre tekintek, akkor úgy gondolom, felderítő küldetések indulhatnak majd, amelyek az űrhulladék újrahasznosítására irányulhatnak. Külön felderítő cégek jöhetnek létre, akár új iparág is kialakulhat ebből az értékmentésből.