Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,53 Ft
Euró
390,80 Ft
Font
457,94 Ft
Bitcoin
63,849 $

Megsérülhetett a Tejútrendszer egyik leghosszabb spirálkarja

Csillagászok rájöttek, hogy az otthonunknak számító spirálgalaxis egyik csápja szó szerint sántít.

Twenty20
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA kutatói úgy írták le legutóbbi tanulmányukban a Tejútrendszer felépítését, mintha egy csontváz lenne, melynek darabjai mozaikszerűen állnak össze, egyes részeik pedig kilógnak a messzeségbe.

Habár mindez eléggé orvosi szaknyelven hangzik, a Space.com magazin szerint inkább asztronómiai anomáliáról van szó, ugyanis kiderült, hogy a galaxisnak fel nem fedezett korszakai lehettek, amelyek során az egyik karja megroncsolódott. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

Az összetört spirálkar minden bizonnyal egy szöghöz hasonlítható formával rendelkező, hatalmas objektum hatására vehette fel mai alakját, így könnyen lehet, hogy a távoli múltban még nem ovális, hanem akár szabályos kör kinézetű volt a Tejútrendszer.

A NASA csillagászai a Spitzer Űrteleszkóppal, valamint az Európai Űrügynökség Gaia-missziója segítségével próbáltak meg elkészíteni egy rendkívül precíz, háromdimenziós térképet, ami végül olyan jól sikerült, hogy részletesen kivehetőek rajta a galaxis legfontosabb pontjai.

A kozmosz feltérképezésének egyik fő nehézsége az objektumok közötti távolságok becslése, ugyanis ehhez nem elég egy durva saccolóképesség, ellenben precíz méréseket kell lefolytatni, mire sikerülhet egy átfogó képet festeni.

A felfedezés egyébként több kérdést szült, mint amennyi választ kaptak, ugyanis kiderült, mennyire változatos és titokzatos a galaxis, amiben élünk, így nem véletlen, hogy az űrversenyben egyre többen részt kívánnak venni.