Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
62,965 $

Veszélyben a szociális intézmények működése, akár már ősszel bezárhatnak

Több mint egymillió ellátott szorul a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti intézmények gondoskodására, a megemelkedett rezsiköltségek azonban ellehetetlenítik a szervezetek működését.

Fotó: JD Mason / Unsplash
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

A Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SzMME) és a Szociális Szakmai Szövetség (3Sz) levélben fordult a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárhoz, valós veszélyt jelent ugyanis, hogy egyes szociális intézmények már ősszel bezárhatnak, mert nem tudják kifizetni a megemelt rezsidíjakat, a munkatársak pedig nem jutnak el a segítségre szorulókhoz, mert nem tudják megtankolni az autókat.

A levélírók – akikhez folyamatosan újabb szakmai szervezetek csatlakoznak – arra mutattak rá, hogy az egyeztetés nélkül bejelentett változtatások a kisebb ellátóknál már idén is több milliós hiányt okozhatnak, a nagyobb intézmények esetén pedig a több tízmilliós költséget is elérhetik – olvasható a Népszava cikkében. Soron kívül Szentkirályi Alexandra a Szomszédok legendájával, Vágási Ferivel üzent Karácsonynak

A 3Sz vezetője, Szoboszlai Katalin és a SzMME elnöke, Meleg Sándor hozzátette, egyeztettek a bentlakásos intézmények vezetőivel, a nappali ellátások szervezőivel, a támogató szolgálatok, valamint a család- és gyermekvédelmi szolgálatok munkatársaival, a beszélgetések alapján pedig a szociális szakma sem idén, sem a 2023-as költségvetésben nem látja a megnövekedett kiadások fedezetét.

„A rezsi és benzinköltségek növekedése mellett az ágazat helyzetét is nehezíti a kata-módosítás negatív hatása, a jövő évi béremelés – főként a minimálbéremelés – fedezetének előteremtése és az étkeztetés költségeit drasztikusan megemelő infláció is. Ma nincs olyan intézmény az országban, amelynek fenntartója nyugodtan tudna készülni a télre”

– összegezték a hallottakat.

A levélírók veszélyben érzik a szociális gondoskodásban részesülők ellátását, a folyamat következménye ugyanis valószínűleg az lesz, hogy a szolgáltatások csökkennek vagy teljesen megszűnnek, az intézmények pedig bezárnak vagy elküldik dolgozóikat. Leghamarabb a civil egyesületek és alapítványok szolgáltatásai kerülhetnek veszélybe.

Jelenleg százezer ember dolgozik a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti szektorban, akik több mint egymillió ellátottért felelnek; erre tekintettel a szakmai szervezetek azt kérik Fülöp Attila államtitkártól, egyeztessenek velük ezekről a kérdésekről, és feleljenek három kérdésükre, amelyek a következők:

  • Végez-e hozzájuk hasonlóan valamilyen adatgyűjtést a Belügyminisztérium a rezsi- és üzemanyag áremelés szociális ellátókra gyakorolt hatásairól?
  • Tervez-e a kormány bármit, ami jobb helyzetbe hozná a szolgáltatókat?
  • Ha közülük valóban csődbe megy valamelyik, mi lesz a sorsa azoknak az embereknek, akiket eddig ők láttak el?