Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,923 $

Szlovákia: Ha az EU embargót vezet be az orosz olajra, kivételt követelünk

Magyarországhoz hasonlóan Szlovákiát is rendkívül rosszul érintené egy orosz olajra vonatkozó uniós embargó, ezért közölték, amennyiben ilyen döntés születik, ők kérvényezni fogják, hogy rájuk ne vonatkozzanak a szabályok.

Fotó: A TotalEnergies Leuna olajfinomító a németországi Spergau közelében 2022. április 25-én. Karen Pittel, a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének szakértője szerint megoldhatónak tűnik az orosz kőolaj kiváltása más beszerzési forrásokból. Azonban a szén és az olaj behozatalának együttes megtiltása, miközben nem biztosítható az orosz gázszállítások folyamatossága, komoly gondot okozhatna. MTI/EPA/Filip Singer
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

„Amennyiben az orosz olajra vonatkozó jóváhagyott embargóról van szó egy későbbi, Oroszország elleni szankciócsomag részeként, akkor Szlovákia kivételt kér”, – közölte a minisztérium a Reuters kérdésére.

Az Európai Bizottság jelenleg épp egy hatodik szankciócsomagot készít elő Oroszország ellen, Szlovákia azonban szinte teljes kőolajimportját Oroszországból kapja, az ország szerint pedig mindössze 120 napra elegendő tartalékot halmoztak fel, így érthető, hogy a fenti döntés rendkívül negatívan érintené őket. Soron kívül Csak pár felhő zavarhatja meg a szombati napsütést

A tervek szerint az EU a hét végéig benyújtja hatodik szankciócsomagját, miután május 1-jén arról számoltak be, hogy már Németország is támogatná az orosz olajjal szembeni teljes embargót. Annalena Baerbock német külügyminiszter megjegyezte, hogy „az európai országoknak fokozatosan le kell mondaniuk az orosz olajról, és ennek tükröződnie kell az EU hatodik szankciócsomagjában is”.

Az Oroszország elleni szankciók az EU eddigi történetének legnagyobb mértékű szankciói. Céljuk, hogy súlyos csapást mérjenek az orosz gazdaságra és a Kremlre, és elfojtsák a pénzcsapot, ugyanis egybehangzó vélemények szerint az EU országaiból érkező pénzt is részben a háború finanszírozására fordítja Oroszország.

Az Európai Unió eddig nyolc orosz bankot zárt ki a SWIFT-rendszerből, a hálózatról történő leválasztás pedig talán az eddigi legnagyobb kárt okozta az orosz gazdaságnak, ugyanis a lépés korlátozza az orosz vállalatok és magánszemélyek gazdasági tevékenységének lehetőségét, hiszen egyrészt az importált áruk árát sem tudják kifizetni, másrészt pedig az exportáruk ellenértékét sem tudják fogadni.

Ezenkívül az Európai Unió szankciókat vezetett be az orosz központi bankkal, Oroszország legfontosabb pénzügyi intézményével szemben is. Ezek az intézkedések befagyasztják az orosz devizatartalékokban lévő dollármilliárdokat, és potenciálisan megakadályozzák a Putyin-rezsim, illetve a háború finanszírozását.

Kiderült, melyik cukorhelyettesítő pörgeti fel leginkább az agyunkat

Pontosabban egyelőre még csak az egerek agyában látták ezeket a változásokat, de hamarosan embereknél is bizonyítást nyerhet a teória.