Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,60 Ft
Euró
391,11 Ft
Font
458,18 Ft
Bitcoin
62,768 $

Szitakötőre emlékeztető űrszondával térképezheti fel a NASA a Szaturnusz Titán holdját

Minden idők egyik legambiciózusabb misszióját jelentette be az amerikai űrhivatal, előzetes terveik szerint a 2030-as évek közepén a Dragonfly-program keretében apró űrszondát küldhetnek a rejtélyes hold felszínére.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nem meglepő, hogy éppen erre a távoli holdra esett a NASA szakembereinek választása, hiszen Föld-szerű tulajdonságokkal rendelkezik, a felületén folyékony metánnal és etánnal teli tavak, óceánok és folyók találhatóak, nem mellesleg saját csapadékkörforgása is van.

Az amerikai űrügynökség még 2019-ben jelölte ki a Dragonfly-missziót a projektre, azóta a mérnökök gőzerővel dolgoznak rajta, hogy időben elkészüljön az egység. Habár még a tervezés korai fázisában tartunk, néhány koncepciórajzot már közzétettek a küldetésről, amivel meghódíthatják a Szaturnusz egyik legérdekesebb holdját. Soron kívül Napos, csapadékmentes kedd vár ránk

A kutatók abban bíznak, hogy a misszió révén választ kaphatnak azokra a kérdésekre, amelyek évtizedek óta lázban tartják a teljes tudóstársadalmat, így végre kiderülhet, hogy valóban igazak-e azok a feltételezések, melyek szerint a Titán felszínén szerves anyagok jöhettek létre.

Ha beigazolódna ez a hipotézis, akkor élet szintúgy kialakulhatott a holdon, ezért akár szerves üledékek vagy apró, mikrobiális élet nyomai után kutathat majd a Dragonfly, amit úgy fognak megalkotni, hogy képes legyen átvészelni a legviszontagságosabb körülményeket is.

Fotó NASA

Utoljára a Cassini űrszondával tudták megközelíteni a Titánt, akkortájt rengeteg fényképet készítettek a holdról, azóta viszont kizárólag űrtávcsővel követik nyomon a mozgását, amellyel sajnos semmi újdonságot nem lehet felmutatni.

A Dragonfly-missziót 2026-ban tervezik elindítani, és ha minden a tervek szerint halad, akkor 2034-ben érheti el a Titánt az apró, szitakötőhöz hasonló szerkezet, ami végül landolhat az égitest felszínén.