Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,74 Ft
Euró
393,46 Ft
Font
460,05 Ft
Bitcoin
70,230 $

Kiderült, milyen mély a Szaturnusz Titán holdjának legnagyobb metánóceánja

A Titán kétségkívül a Naprendszer egyik legérdekesebb holdja, ugyanis rengeteg óceánnal és folyóval rendelkezik, amelyekben nem víz, hanem folyékony metán csörgedezik.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Cornell Egyetem kutatói a NASA Cassini űrszondájának adatait vették nemrég tüzetesebben górcső alá annak érdekében, hogy kiderítsék, pontosan milyen mélyek lehetnek a szóban forgó óceánok.

A Cassini–Huygens misszió során az amerikai űrhivatal 2004 és 2017 között radarfelvételeket készített a Titán felszínéről, melyek alapján bebizonyosodott, hogy a holdon Föld-szerű táj található, az atmoszférában és a talajon pedig víz helyett szénhidrogén-körforgás alakult ki. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Habár a kutatók a Titán szinte összes geológiai struktúráját a Cassini segítségével már megvizsgálták, a legnagyobb kiterjedésű metánóceánt, a Kráken-tengert még egyetlen egyszer sem sikerült lemérni, holott ebben a mélyedésben van a hold folyadéktömegének 80 százaléka.

Az űrszonda magasságmérője által feljegyzett értékek alapján végül a Cornell Egyetem tudósainak sikerült tisztább képet alkotniuk a Titán pazar tengeréről. A magasságmérő radar rádióhullámokat bocsátott ki a hold felszíne felé, majd a visszaverődő sugarak alapján meghatározta a talaj összetételét.

Mivel a hullámok eltérő módon jutnak vissza a folyadékok, illetve a szilárd anyagok felületéről, ezáltal meg lehet állapítani a folyadéktömeg mélységét, továbbá annak pontos kompozícióját.

A kutatók rájöttek, hogy a Kráken-tenger északi részén elterülő Moray Sinus torkolatnál az óceán közel 85 méter mély, összetételét tekintve pedig 70 százalékban metánból, 16 százalékban nitrogénből és 14 százalékban etánból áll.

A Kráken-tenger legmélyebb pontját képtelenek voltak meghatározni, ugyanis a tengerfenékről semmilyen jelet sem küldött a Cassini, ami két dologra utalhat – vagy teljesen más anyagokból tevődik össze az ottani folyadéktömeg, vagy olyannyira mély a tenger, hogy az összes rádióhullámot elnyeli.

Mindezekből kifolyólag körülbelül 100-300 méter mélynek becsülték meg a kutatók az óceánt, ami azt jelenti, hogy a NASA korábban belengetett 2040-es küldetése során egy robot-tengeralattjáróval könnyedén végigpásztázhatják majd a Kráken-tenger rejtélyeit.