Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,66 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,94 Ft
Bitcoin
64,194 $

Kiderült, kell-e tartanunk a nyércekben mutálódott koronavírustól

Ausztrál tudósok egybehangzó véleménye alapján a dániai eset korántsem jelent akkora veszélyeztetést az emberekre, mint azt egyesek feltételezik.

Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Ausztrál tudósok egybehangzó véleménye alapján a dániai eset korántsem jelent akkora veszélyeztetést az emberekre, mint azt egyesek feltételezik.

Dánia miniszterelnöke, Mette Frederiksen csütörtökön bejelentette, hogy összesen 17 millió nyércen végezhetik el a kényszervágást, miután megváltozott koronavírustörzseket azonosítottak néhány egyednél, amelyek már embereket is megfertőztek. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

Az egészségügyi hatóságok szerint az új vírus sokkal ellenállóbb az antitestekkel szemben, ezért jelenléte és terjedése kockáztathatja a leendő vakcinák hatékonyságát, szakértők viszont úgy gondolják, mindezt csupán elővigyázatosságból kommunikálta a dán kormány.

Nigel McMillan, a Griffith Egyetem Menzies Egészségügyi Intézetének infektológus professzora elmondta, a koronavírus minden egyes ember vagy állat közötti terjedéskor bizonyos szinten mutálódik, ezért nem kell azonnal a legrosszabbra gondolnunk:

„Ez olyan, mint a leopárd, ami változtatja a foltjait és más mintákba rendezi őket – a vírus feljavítja a tulajdonságait, így valamivel effektívebben kötődhet az emberi sejtekhez. Minden vírus folyamatosan mutálódik, az influenzavírus például rengeteget változtat biológiai szerkezetén, ezért szükséges évente új oltásokat készíteni. A HIV szintén gyakran mutálódik, míg a kanyaróvírus egyáltalán nem tesz ilyet, így egyetlen vakcinával egész életre védve érezhetjük magunkat. A koronavírus valahol a kettő között van.”

A szakértők egyetértettek abban, hogy a dán kormány nem reagálta túl a helyzetet, mivel az óvatosságból leölt nyércállományban fellelt koronavírustörzs rejthetett magában bizonyos veszélyeket az emberekre nézve is, bár azzal kapcsolatban megoszlanak a vélemények, hogy milyen mértékben – olvasható a Brisbane Times riportjában.

Rowland Cobbold, a Queenslandi Egyetem adjunktusa elmondta, más országoknak nem szükséges aggódniuk a vidramenyétek miatt, mivel a világon Dániában és Spanyolországban vannak nagyobb nyércfarmok, ők viszont már megtették a szükséges lépéseket a szóban forgó koronavírustörzs elterjedésének megakadályozásáért:

„A nyércek lényegében az emberektől kaphatják el a koronavírust, ami a szervezetükben tovább alakulhat. A vírusok alapvetően állandóan mutálódnak, ez viszont nem jelenti egyből azt, hogy veszélyesebbé is válhatnak.”

Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

Szoboszlai Dominik és csapattársai holland edző irányítása alatt készülhetnek a következő szezonban.