Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,63 Ft
Euró
391,88 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
62,450 $

Reakció az oroszokra: Svédország, Finnország és az Egyesült Királyság bevédik egymást

Boris Johnson miniszterelnök szerdán kölcsönös biztonsági nyilatkozatot ír alá Svédországgal és Finnországgal a régióban megnövekedett fenyegetések hatására.

Fotó: Magdalena Andersson svéd kormányfő (j) és Boris Johnson brit miniszterelnök dokumentumot ír alá Harpsundban 2022. május 11-én. MTI/EPA/TT Hírügynökség/Christine Olsson
Európa

Hujber Dávid

Szerkesztő

A brit miniszterelnök először Svédország felé vette az irányít, ahol rögtön alá is írta ezt a nyilatkozatot Magdalena Andersson miniszterelnökkel, később pedig ugyanezt fogja megtenni Finnországban.

Mindkét ország arra készül, hogy NATO-tag legyen, miután több mint aggasztó számukra, amit Oroszország csinál Ukrajnában. Az oroszok már korábban jelezték, ha a finnek és a svédek csatlakoznak, akkor annak következményei lesznek. Soron kívül Buszbaleset történt Mexikóban, legkevesebb 18 ember életét vesztette

Miután a csatlakozás egy évig is eltarthat, Finnország és Svédország is biztosítékot szeretne kapni arra az esetre, hogy ezen idő alatt is védelmet biztosítanak számukra. Az USA és a Egyesült Királyság azt mondta, ez nem jelent számukra problémát, így várhatóan megszülhet a megállapodás a biztosítékokról.

A fentebb említett finnekkel és svédekkel kötött nyilatkozat értelmében az országok között megváltozik a védelmi és biztonsági együttműködés, az intenzívebb lesz a hírszerzési információk megosztásának területén, illetve felgyorsítják a katonai kiképzést, gyakorlatozni fognak, valamint mindhárom ország és Európa északi részének biztonságát megerősítik.

A megállapodás azt is lehetővé teszi, hogy az Egyesült Királyság további együttműködés folytasson az északi partnereikkel és azok fegyveres erőivel, beleértve a kibertérben zajló együttműködést is.

Johson azt mondta, ez a biztonsági nyilatkozat a nemzetek közötti örök bizalom jelképe, amire építhetnek. Kiemelte, ezek a nyilatkozatok nem rövid távra szólnak, hanem hosszú távra, megerősítvén az egymás közötti kapcsolatokat és globális stabilitást.

Svédország és Finnország várhatóan még ebben a hónapban meghozza a döntést a NATO-tagságról, és több mint valószínű, hogy igen lesz a válasz, ami után beindulhat a procedúra. Johnson megerősítette, ha támadás éri őket, akkor segítséget nyújtanak egymásnak, így tehát van egy olyan biztosíték a szerződésben, mely szerint mindkét ország „kérésre” a másik segítségére siet, ha fenyegetés történik egy harmadik fél részéről.

Johnson azt mondta, ez akkor is így lesz, ha nem katonai támadásról van szó, tehát egy katasztrófa esetén is segítik a másikat. Leegyszerűsítve a dolgokat, ha az egyik fél megkéri a másikat, akkor az habozás nélkül segít.

A brit miniszterelnök szerint létfontosságú, hogy ezt megtegyék, tekintve, hogy mi történik Ukrajnában. Szerinte ez a megállapodás közelebb hozza egymáshoz az országokat, és egyúttal lehetővé teszi, hogy még több hírszerzési információt osszanak meg egymással – írja a Sky News.

A svédek már több országtól is kaptak biztosítékokat a védelemre, addig Johnson biztos abban, hogy a brit kormány támogatni fogja Svédországot, bárhogyan is döntsön. „A lehető leghasznosabbak leszünk,és támogatni fogjuk őket.”

Szívtájékon szúrta osztálytársát a hatodikos kislány Bőnyben

Friss információk láttak napvilágot a meghökkentő esetről.

Kína újabb missziót indít a Hold sötét oldalára

Kína az elkövetkező napokban egy robotűrhajót küld a Hold túlsó oldalára, hogy előkészítse az utat az első kínai legénységi leszállás és a Hold déli pólusán felállított bázis előtt.