Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,42 Ft
Euró
388,22 Ft
Font
452,75 Ft
Bitcoin
63,364 $

„Riasztó változás“ következhet Észak-Korea nukleáris politikájában

Egy professzor úgy véli, hogy jelenleg képes arra, hogy kis számú nukleáris fegyvert használjon az Egyesült Államok ellen. 

Fotó: EPA/KCNA
Ázsia

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Jeffrey Lewis, a Middlebury Nemzetközi Tanulmányok Intézetének fegyverzetellenőrzéssel foglalkozó professzora állítja, hogy Észak-Korea végső soron több nukleáris fegyverrel akar rendelkezni, amelyeket invázió esetén a Dél-Koreában és Japánban állomásozó amerikai csapatok ellen használhatna. 

Van némi elrettentő erejük, de szerintem az észak-koreaiak valójában, alapvetően azt akarják, hogy sokkal nagyobb számú nukleáris fegyvert használhassanak a dél-koreai és japán amerikai erők ellen, ha úgy gondolják, hogy invázió van készülőbe“ – idézi a CNBC Soron kívül Szerdától ismét olcsóbb lesz az üzemanyag

„Ez része annak a riasztó változásnak, ahogyan a nukleáris fegyverekhez viszonyulnak, és ez a változás valójában azt célozza, hogy ők maguk is képesek legyenek először nukleáris fegyvereket bevetni, ha úgy gondolják, hogy megszállás előtt állnak“

– figyelmeztetett. 

Észrevételeit azután tette, hogy Észak-Korea vasárnap újabb rakétakísérletet hajtott végre. A KCNA állami hírügynökség jelentése szerint Kim „fontos utasításokat adott az ország védelmi képességeinek és nukleáris harci erőinek további kiépítésére“. 

Az észak-koreaiak valóban elkötelezettek a nukleáris politikájuk megváltoztatása mellett“ – mondta Lewis, majd hozzátette, hogy szerinte a rakéta egy rövid hatótávolságú rakéta „újabb változatának“ tűnt, amelyből több is lehet az országnak. 

„Bizonyos értelemben felvették a kesztyűt. Nem igazán érzik magukat kötve a 2018-ban, a diplomáciai időszak kezdetekor tett kötelezettségvállalásaikhoz, és a nukleáris kísérleti telepen is sok aktivitást látunk“

– fejtegette Lewis. 

Donald Trump amerikai elnök elnöksége idején két csúcstalálkozót is tartott Kimmel, hogy a Koreai-félsziget denuklearizációjáról tárgyaljanak. A második, Hanoiban tartott, hirtelen ért véget, amikor a két fél nem tudott megállapodni a szankciók feloldásáról.

Észak-Korea 2018-ban lezárta nukleáris kísérleti alagútjainak bejáratait, de Lewis szerint valószínűleg már újra megnyitották azokat. Márciusban készült műholdfelvételek építési munkálatokat mutattak azon a helyszínen, ahol Észak-Korea az összes korábbi nukleáris kísérletét végrehajtotta. 

A professzor úgy véli, most már csak Kimtől függ, hogy mikor akar atomfegyvert tesztelni.