Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,83 Ft
Euró
392,64 Ft
Font
457,72 Ft
Bitcoin
64,168 $

Az összeomlás szélére került a pedagógus életpálya

A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint olyannyira súlyos a probléma a hazai oktatásban, hogy ha néhány éven belül nem oldódik meg az utánpótlás kérdésköre, akkor összeomolhat a teljes rendszer.

Unsplash
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ATV riportjából kiderült, a szakszervezetek a következő tanév miatt aggódnak, ugyanis évről évre egyre súlyosabb problémát okoz a pedagógusok hiánya. Lukácsi Nóra 20 éve dolgozik magyar-angol szakos tanárként egy fővárosi középiskolában, elmondása szerint megelégelte az oktatást, helyette jógatanárként folytatja pályafutását:

„20 év után eljött az a pont, hogy azt éreztem, hogy nem akarok több áldozatot hozni azért, hogy nettó 1250 forintért és minimális társadalmi megbecsültségért tovább csináljam.” Soron kívül Második világháborús bombát találtak egy német futballstadion közelében

Az Egyensúly Intézet szerint a pedagógushiánynak főként három oka van: kevesen választják ezt a pályát; a túlterheltség, az alacsony bérezés és bérfejlődés miatt magas a pályaelhagyók száma; a nyugdíjasok közül kevesen használják ki az óraadás lehetőségét, mert egyrészt fáradtak, másrészt nem éri meg nekik anyagilag.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője elmondta, a jogszabály alapján 22-26 óra a kötelező óraszám, ha viszont nincs elegendő tanár, akkor ezt automatikusan 26-ra állítják be az intézmények. Nagy Erzsébet hozzátette, a helyettesítéseket 2013 óta nem fizetik, és olyan sincs, hogy valaki ne volna valamilyen órára beírva.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke közölte, szerintük 4-5 év múlva a teljes oktatási rendszer meg fog rogyni, ha nem kapnak megfelelő utánpótlást. A szakember hangsúlyozta, már Romániában is 80 euróval többet keresnek havonta a kezdő pedagógusok, mint Magyarországon.

Az Emmi ezzel szemben pozitívumként értékeli, hogy nyaranta 5-6 ezer pályakezdő keres új munkahelyet, mint ahogyan szerintük az is példaértékű, hogy a magyar felsőoktatásban a tanári szakma a harmadik legnépszerűbb képzési terület.

2023-hoz képest 10 százalékkal csökkent a születések száma Magyarországon

A friss adatok alapján a születések, a halálozások és a házasságkötések száma is csökkent 2024-re.