Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,84 Ft
Euró
388,50 Ft
Font
451,59 Ft
Bitcoin
61,286 $

Nyaralhatunk-e idén külföldön, és mire számítsanak a Szputnyikkal oltottak?

Magyarországon már egymillió ember kapta meg az oroszok által kifejlesztett Szputnyik V oltóanyagot, azonban egyelőre nem tisztázott, hogy azok, akik az orosz vakcinát kapták meg, miként tervezhetik idén nyaralásukat, miután az Európai Gyógyszerügynökség még nem engedélyezte az EU-ban.

Fotó: Unsplash/Adam Kontor
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az oroszok által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyagot egyelőre csak kevés országban fogadják el, Ausztria pedig a múlt héten bejelentette, hogy kizárólag a nyugati vakcinák után jár a helyi védettségi igazolvány. Pár nappal később kikerült egy módosítás, mely alapján a kínai Sinopharm is elfogadásra kerül az országban, így csak az orosz vakcina kérdése maradt megválaszolatlanul.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) engedélyezte a kínai oltóanyag vészhelyzeti alkalmazását, ezért az EU-tagállamok dönthetnek úgy, hogy már nem csak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által elfogadott vakcinákat ismerik el, hanem a Sinopharm oltóanyagát is. Soron kívül Máris befutott Dobrev Klára válasza Magyar Péternek

A Szputnyik V oltóanyaggal kapcsolatban azonban egyelőre sem WHO, sem pedig az EMA nem hozott döntést, mely komoly bizonytalanságot ébreszthet azokban a magyarokban, akiket ezzel a vakcinával oltottak.

„Ha valamelyik ország nem fogadja el a magyar oltásokat, Magyarország nem ismeri el egyoldalúan az adott országban beadott oltásokat, mert ez a szuverenitás feladása lenne” – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyarország Barátai Alapítvány online konferenciáján hétfőn.

Semjén Zsolt kijelentése a gyakorlatban azt jelentené, hogy Magyarország egyetlen EU-s ország állampolgárát sem ismerné el beoltottnak a beutazás során, miután a szinte csak nálunk alkalmazott orosz oltóanyagot máshol sem fogadják el. Magyarország ennek kiküszöbölésére a következő nyolc országgal kötött kétoldalú beutazási megállapodást:

  • Bahrein,
  • Észak-Macedónia,
  • Horvátország,
  • Montenegró,
  • Szerbia,
  • Szlovénia,
  • Törökország,
  • Csehország.

„A külügyminisztérium azon dolgozik, hogy minél több országgal legyen ilyen megállapodás”

– fogalmazott Gulyás Gergely a mai kormányinfón.

Mindez tehát azt jelenti, hogy a fenti országok mindegyikébe utazhatunk, ha be vagyunk oltva, s ezen országok állampolgárai is beutazhatnak Magyarországra. Gulyás azt is megosztotta a mai kormányinfón, hogy a kormány azon dolgozik, hogy minél több országgal köthessen kölcsönös beutazási megállapodást rövid időn belül, amíg az EU-s digitális zöld igazolvány bevezetésre nem kerül.

Karsai Dániel levelet írt a köztársasági elnöknek egy kegyelem miatt

Karsai Dániel korábban már Novák Katalin volt köztársasági elnöknek is felvetette a kegyelmi jogkör gyakorlására vonatkozó javaslat megújítását.

30 éve egyetlen poggyászt sem veszített el ez a japán repülőtér

A Japán hetedik legforgalmasabb repülőterének számító Kansai Nemzetközi Reptér példátlan mérföldkőhöz érkezett, ugyanis immár 30 éve egyetlenegy poggyászt sem veszítettek el.