Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
62,903 $

Furcsa jeleket kibocsátó földönkívüli objektumra bukkant a NASA

A NASA Tranzit Exobolygófelmérő Műholdja (TESS) által elvégzett megfigyelések során a csillagászok újabb rejtélyes égitestre leltek, méghozzá egy porral körülvett objektumra.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A TIC 400799224 névre keresztelt kozmikus égitest által kibocsátott jelek alapján az asztronómusok azt feltételezik, hogy az objektum valójában egy kettőscsillag vagy kettős csillagrendszer lehet, amelyben az egyik csillagot egy óriási porfelhő veszi körül, ami egy gigantikus méretű aszteroida maradványaként lebeghet az univerzum e távoli szegletében – olvasható a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics közleményében.

A TESS-t kifejezetten exobolygók detektálására tervezték, mégpedig a csillagok fényességében bekövetkező apró, ritmikus kiesések után kutatva, amelyeket a teleszkóp és a csillag között elhaladó planéták idéznek elő.

Amikor a kutatók tüzetesebben górcső alá vették az űrszonda 2019 elején gyűjtött adatait, az ominózus exobolygót szinte azonnal megtalálták, mivel néhány óra leforgása alatt 25 százalékot veszített fényerejéből, és elhalványult.

Az asztronómusok azt gyanítják, hogy a TIC 400799224 páros csillagrendszerként működhet, ami nagyjából húsznaponta pulzál.

Ezeket a gyakran ütemtelen kilengéseket a szakemberek feltételezései szerint az a hatalmas porfelhőhalmaz generálhatja, melynek össztömege egy 10 kilométer átmérőjű aszteroida maradványainak felel meg.

Hogy pontosan mi játszódhat le a rejtélyes objektum közelében, nehéz megmondani, kizárólag közvetlen megfigyeléssel lehetne pontot tenni az ügy végére, erre azonban az űrtechnológia jelenlegi fejlettségi szintje miatt vajmi kevés esély mutatkozik.