Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
355,74 Ft
Euró
386,71 Ft
Font
450,90 Ft
Bitcoin
65,084 $

Így ég el egy műhold a Föld atmoszférájában (videó)

A Német Űrkutatási Központ (DLR) tudósai egy szimulációval bemutatták, miként semmisül meg egy szatellit bolygónk légkörében.

...svg content...Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az úgynevezett LK3 plazma-szélcsatorna névre keresztelt kamrában kutatók demonstrálták, hogyan ég el a Solar Array Meghajtó Mechanizmus (SADM), ami a műholdak egyik legnagyobb méretekkel rendelkező része, amit a Földre való visszatéréskor aktiválnak.

A szélcsatornában több kilométer per másodperces sebességű gázzal bombázták az egységet, miközben 6,7 ezer Celsius-fokig forrósították a kamrát, melynek következtében valóságos tűzijáték alakult ki – olvasható az ESA közleményében. Soron kívül Hivatalos: Oroszországban folytatja a Ferencváros edzője

Annak ellenére, hogy egy egészen masszív, hatalmas alkatrészdarabról beszélünk, úgy égett el a kísérletek során, mintha egy vékony papír lett volna, ami azt bizonyítja, hogy a Föld atmoszférája sokkal erősebb ellenállást tanúsít, mint azt első blikkre gondolnánk.

Az űrszemét minimalizálása napjainkban elengedhetetlen, hiszen egyre több magánvállalat és űrügynökség célja, hogy benépesítse a látható univerzumot, ezáltal pedig rengeteg más szerkezet kerülhet végveszélybe, ha nem tudják időben eltávolítani az égboltról a fennmaradó, magukra maradt komponenseket.

A DLR kutatásainak köszönhetően megérthetik, pontosan milyen procedúrák játszódnak le a légkörbe való belépés előtt, így finomíthatnak majd a bomlási folyamatokon, és olyan anyagokból tervezhetik meg a műholdakat, melyek képesek lesznek a gyorsabb égésre.

Egyszóval nemcsak a kamera felvételein, hanem a Föld atmoszférájában is parádés show keretében hullhatnak apró darabjaikra a szatellitek, ezáltal elérhető, hogy ne legyen tele űrhulladékkal az univerzum.