Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,894 $

Mesterséges bálnaürülék állíthatja helyre a tengeri ökoszisztémát

A bálnák végterméke nem csupán a halpopulációt látja el élelemmel, de rendkívül hatékonyan segíti a klímaváltozás elleni küzdelmet is.

Fotó: ashleybielawska / Twenty20
Greenbox

Czinder Tímea

Szerkesztő

Minden faj fontos szerepet játszik a körforgásban, nincs ez másképp a bálnákkal sem; ürülékük megtermékenyíti az óceán felszínét, ami fitoplankton virágzáshoz vezet, amely halak milliárdjait képes táplálni, mellékesen pedig a jelentős mennyiségű szén-dioxidot nyel el a légkörből.

Mikor a halak elpusztulnak, a szén egy része a tengerfenékbe záródik. A tengerbiológusok ezt a hatást biológiai pumpának nevezik, az elmúlt évszázad bálnavadászata azonban jelentős csapást mért erre a rendszerre. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

Ezen próbál változtatni az India nyugati partjainál induló nemzetközi projekt, ami azt vizsgálja, a kutatók képesek-e mesterségesen utánozni a bálnaürülék óceáni ökoszisztémára gyakorolt hatását. Azt remélik, a technológia egyszerre növeli a halpopulációt és kezeli az éghajlatváltozás problémáját.

„Megpróbáljuk újra benépesíteni az óceánt. Nem tudom, hogy ez a kísérlet lesz-e a végső megoldás. Nagyon vonzó a gondolat, hogy idővel, amikor a bálna populáció (helyreáll), hagyhatjuk, hogy a bálnák biológiai pumpaként működjenek”

– nyilatkozta David King, az USA kormányának korábbi tudományos főtanácsadója, aki jelenleg a Cambridge-i Klímavédelmi Központ vezetője.

Az, hogy pontosan miből készülne a mesterséges ürülék, még nem dőlt el, a tudósok a vasban gazdag homok és a vulkáni hamu lehetőségeit mérlegelik. King szerint a siker a nitrátok, szilikátok, foszfátok és vas megfelelő keverékében rejlik. Arról, hogy az anyag tutajként lebegjen a tenger felszínén, az ipari felhasználásból visszamaradt sült rizshéj gondoskodna.

Az emberi tevékenység nyomán évente mintegy 40 milliárd tonna szén-dioxid kerül a légkörbe, az új eljárás azonban több milliárd tonnát lenne képes eltávolítani, amely fontos lépés lenne a felmelegedés elleni küzdelemben – számolt be a News Scientist.

A projekt ideje korlátozott, egyelőre csak körülbelül három hétig tart majd, a fő cél pedig annak megállapítása, a rizshéj elég jó módszer-e a mesterséges ürülék lebegtetésére. Ha bebizonyosodik, hogy az ötlet működik, King elképzelése szerint gazdasági modell is épülhetne rá; a part menti és szigeteken élő közösségek fizethetnének érte a gazdagabb halfogás érdekében.