Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,02 Ft
Euró
390,49 Ft
Font
456,94 Ft
Bitcoin
57,666 $

A NASA tudósa szerint nem ördögtől való ötlet a Mars terraformálása

A NASA vezető tudósa, James L. Green szerint elképzelhető, hogy még ebben az évszázadban emberi kolóniák telepedhetnek le a vörös bolygón.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A porviharok és a kozmikus sugárzás miatt a Mars gyakorlatilag élhetetlen az általunk ismert élet számára, mivel a hőmérséklet átlagosan körülbelül 62,78 °C alatt van, mégis sok közös vonással rendelkezik a Földdel, hiszen tudjuk, hogy évmilliárdokkal ezelőtt egy kék bolygó lehetett, sűrűbb légkörrel és óceánokkal a felszínén.

James L. Green szerint az emberiség képes lehet terraformálni nemcsak a Marsot, hanem a Vénuszt is. A NASA nyugdíjba vonuló tudósa a The New York Times-nak adott interjújában elmondta, a bolygó élhetővé tétele úgy realizálható, ha az égitest és a Nap közé egy hatalmas mágneses pajzsot építenének, ami megakadályozná, hogy a napszél elpusztítsa és kimerítse a Mars törékeny légkörét, ezáltal több hőt tudna felvenni, és az éghajlata felmelegedne. Soron kívül Szigorított a kormány a testnevelés óra alóli felmentéseken

Létezik egy úgynevezett Confidence of Life Detection, vagyis CoLD skála, ami hét különböző szintre van osztva, melyek mindegyike egy-egy viszonyítási pontként szolgál, amiket teljesíteni kell a következő lépcsőfok felé haladva.

Az életre utaló nyomok, mint például a biológiailag aktív anyagok kerülhetnek az első szintre, míg a második lépcsőfokon annak a kizárása található, hogy ezek a molekulák nem a Földről származó szennyeződésekről jutottak ki a Mars felszínére. Az utolsó szint az lenne, amikor a tudósok kijelentenék, hogy bizonyítékot találtak a földönkívüli életre.

Greent arról is megkérdezték, hogy meglepő-e, hogy a NASA 1976 óta tartó Mars-kutatásai ellenére még nem fedeztek fel életet a vörös bolygón.

Igen is és nem is. Amit most csinálunk, az sokkal módszeresebb, sokkal intelligensebb abban, ahogyan felismerjük, hogy az élet milyen jeleket produkálhat az idők során. A Viking-missziók egyike jelezte, hogy mikrobiális élet van a talajban, de a három műszer közül csak az egyik, így nem jelenthettük ki, hogy életet találtunk. Most már tényleg, véglegesen tudni fogjuk, mert mintákat fogunk visszahozni onnan” – válaszolta a szakember.