Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,11 Ft
Euró
391,94 Ft
Font
457,74 Ft
Bitcoin
64,150 $

Olyan tesztet fejlesztettek, mely képes kimutatni az oltás után termelt T-sejteket

Egyre nagyobb figyelmet kap a koronavírus elleni oltóanyagok beadása után a szervezetben termelt antianyagmérés, egy szegedi magánlabor pedig ki is fejlesztett egy tesztet, melynek segítségével ellenőrizhetjük, hogy az oltás után kialakult-e a T-sejtes immunitás a koronavírus ellen.

Fotó: Unsplash/Testalize.me
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az antianyagtermelés ellenőrzésére az állami egészségügyi intézményekben jelenleg egyáltalán nincs lehetőség, így aki szeretne megbizonyosodni arról, hogy kellő immunitás alakult-e ki szervezetében a vírussal szemben, kénytelen magánlaborokhoz fordulni.

Egészen idáig csak a vérben találhat antitesteket vizsgáló teszt volt elérhető, akinek a szervezetében azonban nem mutattak ki megfelelő mennyiségű ellenanyagot, az csak abban reménykedhetett, hogy egy másik védettség, az úgynevezett T-sejtes immunitás kialakult az oltás vagy a fertőzés után. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

A T-sejtes immunitást egyébként kifejezetten bonyolult folyamat során lehet kimutatni, rutinszerűen eddig erre nem is volt lehetőség. A szegedi Avidin Kft. azonban most bejelentette, hogy kifejlesztettek egy olyan tesztet, mely képes kimutatni egy vérmintából, hogy kialakult-e a T-sejtes immunitás a szervezetben.

A vállalat egy olyan módszert dolgozott ki, amely pontosan képes kimutatni, hogy a szervezetben hány darab védő T-sejt van. Ezek a speciális fehérvérsejtek felismerik és elpusztítják a vérben lévő vírusokat, ez a fajta védettség pedig tovább tart, mint amit a vérben keringő ellenanyag képes biztosítani a vírussal szemben.

A vizsgálatokhoz friss vértestekre van szükség, melyekhez a vírus egyes fehérjedarabjait juttatják el, majd azt mérik, hogy hány T-sejt aktiválódik, magyarul mennyi képes fellépni a fertőzés ellen. Aki nem esett át a fertőzésen vagy nem kapott oltást, az nem rendelkezik ilyen jellegű védettsége, ugyanis nincs mire emlékezniük a T-sejteknek.

Az új típusú tesztet azoknak ajánlják, akik beoltatták magukat, vagy korábban már átestek a fertőzésen. A vizsgálat ezen felül adhat választ arra is, hogy az egyes vakcinák milyen hatékonysággal bírnak, és meddig tart velük a védettség a vírus ellen. A tesztet friss vérmintából végzik, éppen ezért elengedhetetlen, hogy a minta mielőbb a laboratóriumba kerüljön, a vállalat pedig jelenleg két mintavételi pontot üzemeltet: egyet Budapesten, egyet pedig Szegeden.

Az eredményre pár napot kell várni, és háromszor annyiba kerül, mint a hagyományos antitestteszt. Puskás László ügyvezető szerint a kutatóknak az a hipotézisük, hogy akinek a vérében egyáltalán nincsenek antitestek, annál a sejtes immunitás sem valószínűsíthető, ezért most erre szeretnének választ találni – írja a 444.hu.