Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,94 Ft
Euró
389,41 Ft
Font
455,06 Ft
Bitcoin
59,250 $

Leállt a hazai oxigénexport a magyar koronavírusos betegek ellátása miatt

Közel kilencszeresére emelkedett Magyarországon a palackos oxigén iránti igény a koronavírus-járvány harmadik hulláma alatt.

Illusztráció / Fotó: MTI/EPA/Antara/Pool/Hafidz Mubarak
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Index hírportálnak Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatója adott egy hosszabb interjút, melyben elmondta, miután a járvány tavasszal újabb lendületet vett, a cseppfolyós oxigénigény két és félszeresére, a palackos oxigénigény kilencszeresére nőtt a normál állapotokhoz képest.

Egy átlagos évben nagyjából 6,5 ezer palack forog az egészségügyben, jelenleg azonban már 12 ezerre nőtt a számuk. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

„A harmadik hullám előtt Szerbiába szállítottunk még orvosi oxigént a Messer Csoport leányvállalatai között fennálló ellátási megállapodások alapján, ameddig ezt a hazai igények lehetővé tették” – mondta Bohner Zsolt.

Az orvosi oxigén disztribúciójára a kórházak közbeszerzési pályázatokat írnak ki, így elkötelezettséget is jelent a Messerhez hasonló cégek számára a szerződés.

Magát az oxigént úgynevezett kriogén levegőszétválasztással állítják elő, mégpedig úgy, hogy a levegőt fő alkotóelemeire, úgymint nitrogénre és oxigénre bontják ipari eljárásokkal a gázok forráspontkülönbsége alapján.

Az oxigént ezután töltőrendszereken keresztül palackozzák, a legyártott tételeket pedig laboratóriumokban ellenőrzik. A kórházak kétféle formában igényelnek oxigént – cseppfolyós tartályos ellátással és sűrített oxigénként palackokban.

Ahol nem volt lehetőség további cseppfolyóskapacitás-bővítésre, ott palackos ellátással szolgálják ki a megnövekedett igényeket, ez azonban költségesebb megoldás, és jóval nagyobb logisztikai teher a kórházaknak és a gázszolgáltatónak is.