Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,67 Ft
Euró
389,25 Ft
Font
454,82 Ft
Bitcoin
59,114 $

Kínában is berobbant az államadósság a járvány miatt

Kínában eddig soha nem látott mértékre növekedett az államadósság, miközben az ázsiai ország kezd kikászálódni a járvány okozta gazdasági visszaesésből.

Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (KNPTT) záróülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. március 10-én. MTI/EPA/Roman Pilipej
Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

A kínai államadósság drámai növekedésnek indult és vélhetően a héten megalapításának századik évfordulóját ünneplő Kínai Kommunista Párt egyik legnagyobb gazdasági kihívásává válhat.

A kormány már évekkel ezelőtt érzékelte az államadósságból adódó veszélyt és igyekeztek a gazdasági növekedés alapjait függetleníteni az ország adósságától, azonban a programot a koronavírus-járvány ideiglenesen leállította. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

A CNBC beszámolója szerint a járvány súlyos csapás volt az ország növekedésére és a hatóságoknak muszáj volt megkönnyíteni a hitelre vágyó cégek dolgát, így rekordszintre emelkedett az államadósság.

Kína a 2007-2008-as gazdasági világválság alatt nagyon gyorsan növelte az államadósságot, miután a hatóságok elsősorban bankok által finanszírozott élénkítő csomagot tettek elérhetővé a cégek számára. A járvány előtt évekig stabil maradt a deficit, azonban a tavalyi harmadik negyedévre rekordszintre, a GDP 290%-ára emelkedett.

Nem Kína azonban az egyetlen, ahol nőtt az adósság: A Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) kimutatása szerint Európa, az Egyesült Államok és Japán is hasonlót tapasztalt, miután több kormánynak is a cégek és magánszemélyek mentőcsomagjaira kellett költenie.

A kínai vállalati szektor a GDP 160%-ának megfelelő adósságot halmozott fel, míg az Egyesült Államokban és Japánban a kormány volt az elsősorban, akik hozzájárultak a növekedéshez. Mivel a kínai gazdaság már kilábalóban van a válságból, a tavalyi szünet után a kormány ismét az adósságrendezésre összpontosít.

A 2008-as válság után ennek az adósságnak a felhalmozása segített Kínát a második legerősebb gazdasággá tenni a világon Japánt megelőzve, azóta is őrzik ezt a pozíciót. Hszi Csinping kínai elnök tavaly novemberben azonban elmondta, ennél is nagyobb terveket dédelgetnek: 2035-re megdupláznák a kínai gazdaság méretét és az éves egy főre jutó jövedelmet.

Agyonverte feleségét a volt kazahsztáni gazdasági miniszter, a gyilkosságról felvétel is készült

A férfi az egyik rokonának a tulajdonában lévő étterembe vitte feleségét, ahol a hajánál fogva rángatta, brutális módon ütlegelte és rugdosta, melynek következtében a nő a helyszínen életét vesztette.