Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
62,769 $

Két év letöltendő börtönbüntetést kapott két fehérorosz újságíró, amiért lefilmezték a tüntetéseket

A belorusz bíróság a lengyelországi központú Belsat televíziócsatorna két újságíróját egyenként két év börtönbüntetésre ítélte csütörtökön, mivel élőben közvetítették az elnök, Aljakszandr Lukasenka elleni demonstrációkat.

A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő nyugdíjasok az elnökválasztás eredménye ellen és a tüntetők elleni rendőri brutalitás miatt tiltakoznak Minszkben 2020. november 16-án. Az augusztus 9-i elnökválasztás tüntetéshullámot váltott ki Fehéroroszországban, mert a tiltakozók szerint Aljakszander Lukasenka fehérorosz elnök csalással győzött. MTI/EPA
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A 27 éves Kacjarina Andrejevát és a 23 éves Darja Csulcovát novemberben tartóztatták le a hatóságok saját lakásaikban azzal az ürüggyel, hogy kamerára vették azt a tüntetést, amelyen egy demonstráló életét vesztette.

A nemzetközi emberi jogi szervezetek felháborítónak nevezték a döntést, és azt követelik, engedjék szabadon az újságírókat. A bírósági meghallgatáson az ügyészség bizonyítékként a két nő videókameráját, mikrofonjait, mobiltelefonjait és pendrive-jait mutatta fel – tudósított a Reuters hírügynökség. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

Az újságírónőket a tárgyalás során egy ketrecbe zárták, Andrejeva és Csulcova a kezükkel V-t mutatva jelezték, győztek, és nem engednek a hatalomnak. Lukasenka augusztusi újraválasztása óriási feszültséget generált Fehéroroszországban, az állampolgárok nagy része ugyanis úgy gondolja, elcsalták a voksolást, ezért maradhatott csupán hatalmon az országot 1994 óta vezető államfő.

Az esemény hatására hatalmas tüntetéssorozat jött létre Minszkben és az ország többi nagyobb városában, Lukasenka azonban nem engedett a nyomásnak, köszönhetően annak, hogy élvezheti Oroszország támogatását, valamint annak is, hogy Európában lényegében ütköző zónának számít az állam az EU, NATO, illetve kelet között.

„Minden nap, amikor munkába mentem, saját egészségemet és életemet kockáztattam. Szerencsére el tudtam bújni a gumilövedékek, sokkoló gránátok és gumibotok elől. Kollégáim sajnos nem jártak hasonló sikerekkel” – mondta Andrejeva egy korábbi interjújában.

Az újságírók felvételt készítettek arról a 31 éves Roman Bondarenkóról is, aki az egyik novemberi tüntetés után belehalt a rendőrök által eszközölt gumibotos ütlegelésekbe a minszki kórházban. A belügyminisztérium azóta is tagadja a kormány ellen felhozott vádakat, és nem vállalt felelősséget a férfi halálának ügyében.