Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,70 Ft
Euró
389,12 Ft
Font
452,54 Ft
Bitcoin
63,092 $

Kanadában már azokat is Pfizerrel vagy Modernával oltják, akik először AstraZenecát kaptak

A Pfizer vagy a Moderna mostantól előnyösebb második adagnak számít azok számára, akik az első adag gyanánt az AstraZeneca oltóanyagát kapták meg.

Fotó: Unsplash/Steven Cornfield
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Azoknak, akik az AstraZeneca első adagját választották, második adagként nem ezt az oltóanyagot kellene kapniuk, hanem a Pfizer vagy a Moderna vakcinát – mondta egy szövetségi tanácsadó bizottság csütörtökön.

Korábban a Kanadai Immunizációs Tanácsadó Bizottság (NACI) azt mondta, hogy az elsőre AstraZenecát kapott beoltottak választhatnak, hogy ugyanebből az oltóanyagból vagy egy mRNS-vakcinából (Pfizer vagy Moderna) kérik-e a második adagot. A csütörtökön kiadott új iránymutatásban azonban a NACI azt mondja, hogy a Pfizer vagy a Moderna mostantól „előnyben részesül” második adagként. Soron kívül 400 fős küldöttséggel érkezik a kínai elnök, aki miatt a légteret is lezárhatják

A tartományi egészségügyi tisztviselő szerint a legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy az AstraZeneca és egy mRNS-vakcina keverése növelheti a koronavírus elleni immunitást.

„Egyeseknél erősebb, talán tartósabb immunválaszt válthat ki, így mindkét oltóanyagból a legjobbat kaphatjuk”

– mondta Dr. Bonnie Henry.

Az egyik fő ok, amiért a NACI eltávolodik az AstraZenecától, az az oltóanyaggal járó vérrögképződés kockázata, amely minden 600 ezer emberből egyet érint a második adag beadása után. Az AstraZeneca az Egyesült Királyságban és Ausztráliában a vakcina motorja, de az mRNS-vakcinákhoz képest több halálesetet hoztak összefüggésbe vele egy főre vetítve.

Az AstraZenecát márciusban és áprilisban vezették be a világjárvány harmadik hullámában, hogy immunizálják a veszélyeztetett munkavállalókat és azokat, akik még nem voltak jogosultak az életkor szerinti bevezetés során, ahol többnyire a Pfizert használták.

Miután az AstraZenecával összefüggő vérrögképződések jelentek meg világszerte a fiataloknál, Henry felfüggesztette a vakcina használatát a 30 év alattiak körében. Kanadában a június 5-i országos adatok szerint 2,1 millió ember kapta meg az AstraZeneca első adagját, de kevesebb mint 16 ezren kapták meg ugyanezt második adagként.

A kanadai koronavírus elleni vakcina bevezetési terve szerint Brit Kolumbia tartomány 438 ezer adag AstraZeneca-vakcinát kapott, ami a tartományban kiadott összes adag alig 10 százaléka. Messze a Pfizer szállította le a legtöbb oltóanyagot – összesen 3 385 590 adagot szállítottak ki.

A Moderna csak a szállítások 17 százalékát tette ki, 787 140 adaggal, azonban Henry szerint a következő hónapban még közel egymillió adagot várnak ebből a vakcinából. Ez pedig épp jókor jön, mivel a Pfizer júliusi szállításai lényegesen kisebbek lesznek, mint korábban ígérték – írja a Vancouver Sun.

„Ma értesítettek bennünket, hogy a Pfizer vakcinák júliusi szállításával kapcsolatban néhány kihívás várható, és ennek következtében a július első két hetében érkező szállítmányt csökkentették. Mindez akkor történik, amikor egy globális világjárványban vagyunk, globális vakcinaellátással. Tudjuk, hogy ezek a fennakadások előfordulnak, és bár kiábrándítóak, a globális immunizációs erőfeszítések összetettségét tekintve nem ért váratlanul”

– mondta Henry.

Hozzátette, az AstraZeneca oltóanyagából nem terveznek többet kérni. Az országban 120 új esetet jelentettek az elmúlt napban, és egy halálesetet. A közösségben 1320 aktív koronavírusos eset van, 131 embert kezelnek kórházban, közülük 44-et intenzív osztályon. Kanada felnőtt lakosságának 20 százaléka már teljesen immunizált, míg a 12 éves és idősebbek 74,5 százaléka kapott legalább egy adag vakcinát.

Már látványra is erős lett az Apple legújabb iPad Pro-ja

Az Apple május 7-én, Let Loose nevű eseményén mutatta be az új iPad Pro szériát, amely évek óta a legnagyobb frissítést hozza az iPadekhez.

Az USA után olasz egyetemekre is átgyűrűztek a palesztin-párti tüntetések

Azt követően, hogy az Egyesült Államokban már hetek óta jelentős palesztin-párti megmozdulások zajlanak a különböző egyetemeken, a jelenség az olaszországi felsőoktatási intézményekre is átterjedt.