Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,17 Ft
Euró
393,35 Ft
Font
460,53 Ft
Bitcoin
70,502 $

Megszólalt két vérrögképződéses magyar beoltott, akik AstraZenecát kaptak

Az AstraZeneca oltóanyaga jóformán fekete bárány lett a vakcinák között, több országban ideiglenesen, vagy teljes mértékben leállították az oltóanyag alkalmazását, miután több esetben is vérrögképződéses eseteket jelentettek, közvetlenül az oltás után.

Fotó: MTI/Vajda János
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az két magyar nő április 6-án kapta meg az AstraZeneca vakcinájának első dózisát, azonban pár nap elteltével mindkettőjüknél mélyvénás trombózis alakult ki, s bár később értesültek arról, hogy mások is tapasztalták a veszélyes mellékhatást, a hivatalos tájékoztatásokban egyáltalán nem tettek említést az esetekről.

Mind ismeretes, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pont ezekben a napokban jelentette ki, hogy bár valóban történtek vérrögképződéses esetek az AstraZenecával való oltások után, mégis tartják korábbi állásfoglalásukat, miszerint a vakcina előnyei még mindig messze felülmúlják az esetleges kockázatokat.

A két nő nyilatkozott is, s elmondták, hogy egyáltalán nem oltásellenesek, mindössze azt szeretnék, ha tiszta, transzparens kommunikáció valósulna meg, és nem hallgatnák el azokat az információkat a lakosság elől, melyek akár a beoltottak életébe kerülhetnek.

Az egyik nő családjában korábban nem történt trombózis, tehát nem is számított rá, hogy bekövetkezhet a szörnyű mellékhatás, a 37 éves nő azt is megosztotta, hogy 15 éve szed fogamzásgátló tablettát, ezért háziorvosa azt javasolta neki, hogy vegye fel az AstraZeneca oltást, és szedjen mellé Aspirin Protect készítményt.

A nő semmiféle előzetes tájékoztatást nem kapott arra vonatkozóan, hogy milyen tünetekre kell ügyelnie az oltás után, s bár három napig nem is történt semmi, a negyedik napon derékfájás kezdte el kínozni, és estére már zsibbadt a lába, mely később be is dagadt.

Másnap reggel a kórházban megvizsgálták, és kiderült, a lágyéka környékén vérrög alakult ki. A nő később gyógytornászától értesült arról, hogy nincs egyedül, ugyanis már másoknál is tapasztalták a vérrögképződést az oltás után.

A másik érintett egy 46 éves nő, akinek családjában korábban már előfordult trombózisos eset, s az oltás után két nappal kezdett el erős nyilallást érezni lábában, napok múltán pedig háziorvosa megállapította, hogy trombózis alakult ki nála, ami miatt azonnal kórházba kellett szállítani.

Az esetek azért is rendkívül elkeserítőek, mert min kiderült, az idősebb hölgy háziorvosa jóformán elszólta magát, miután kiderült, hogy a nőnek trombózisa van, ugyanis említést tett arról, hogy ez már nem az első eset volt, amit látott. A két nő jelenleg is lábadozik, munkájukat nem tudják ellátni a gyógyulási folyamat miatt, és nagy valószínűséggel egészen életük végéig vérhígítót kell majd szedniük – írja az Infostart.